Udostępnij

Kilka ton martwych ryb w rzece Aisne. Rybacy o katastrofę oskarżają fabrykę Nestlé

25.08.2020

Na początku sierpnia w rzece Aisne w północno-wschodniej Francji znalezionych zostało kilka ton martwych ryb. Trwa dochodzenie w sprawie, jednak zdaniem tamtejszych rybaków winę za problem ponosi spółka Nestlé, której fabryka znajduje się nieopodal. Firma potwierdza, że doszło do przepełnienia i wycieku z jednego ze zbiorników, jednak bez obecności chemikaliów. Sprawę wyjaśniają służby środowiskowe.

12 sierpnia władze francuskiego departamentu Ardennes poinformowały o katastrofie ekologicznej w rzece Aisne. Wówczas podawano, że wyłowione zostały dwie tony martwych ryb, a przyczynami problemu zajmą się służby środowiskowe.

Fédération de pêche des Ardennes, organizacja zrzeszająca lokalnych rybaków, winą za katastrofę obarczyła firmę Nestlé, której fabryka znajduje się w pobliżu, w miejscowości Challerange. Rybacy poinformowali, że składają pozew do odpowiednich organów środowiskowych, w związku z możliwością naruszenia przepisów przez giganta spożywczego.

Opublikowano również dramatyczne zdjęcia z prac strażaków i ochotników, zmagających się z problemem.

https://www.facebook.com/FDAAPPMA08/posts/3169349756513374

Jak informuje Radio France Internationale, według policji przyczyną śmierci ryb był obniżony poziom tlenu w wodzie. Cytowani przez radio rybacy szacują, że odtworzenie utraconej populacji ryb zajmie około 10 lat.

Jak podaje BBC, spółka potwierdziła w oświadczeniu, że w zakładzie doszło do przepełnienia i wycieku z jednego ze zbiorników. Zapewniono jednak, że był to „sporadyczny i mimowolny przelew ścieków z osadu biologicznego, bez obecności chemikaliów”.

„Ten wyciek był jednorazowy i trwał mniej niż trzy godziny w niedzielny wieczór” – powiedział w oświadczeniu dyrektor zakładu, w którym produkowane jest mleko w proszku. Podkreślił, że wyciek został zatrzymany, po czym dla bezpieczeństwa produkcja była wstrzymana jeszcze przez kilka dni.

_

Zdjęcie: Shutterstock/OPgrapher

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.