Co najmniej 40 delfinów zmarło w tajemniczych okolicznościach na obszarze Mauritiusa dotkniętym wyciekiem oleju z japońskiego statku – alarmują tamtejsi mieszkańcy i ekolodzy. Niektóre z ssaków giną na ich oczach. Oficjalne przyczyny śmierci jeszcze nie zostały potwierdzone.
W rejonie Mauritiusa znajdywane są kolejne martwe delfiny. Świadkami śmierci zwierząt są rybacy i ekolodzy. Aktywiści domagają się śledztwa, które wyjaśni, czy ssaki zginęły w wyniku wycieku ze statku, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży afrykańskiej wyspy. Japoński masowiec MV Wakashio transportował ropę naftową.
Według Greenpeace, wyciek ten stanowi jeden z najpoważniejszych kryzysów ekologicznych, z jakimi kiedykolwiek zmagał się Mauritius. Grupa wezwała rząd Mauritiusa do wszczęcia „pilnego śledztwa w celu ustalenia przyczyny zgonów i wszelkich powiązań z wyciekiem ropy Wakashio”.
„Słyszeliśmy płacz”
Mieszkańcy pływający łodzią zaalarmowali lokalnego ekologa i operatora drona Reubena Pillaya o samicy delfina, pływającej wokół jej umierającego dziecka. Mężczyzna udał się na poszukiwania, ale zanim przybył na miejsce, dziecko zdechło. Matka początkowo wyglądała normalnie.
– Jednak w ciągu kilku minut przesunęła się na bok, jedną płetwę trzymając w wodzie, drugą poza nią, po czym bardzo szybko zaczęła machać ogonem. Pływała w kółko przed łodzią, poruszała bardzo gwałtownie ogonem i po około pięciu minutach po prostu przestała się poruszać i zatonęła… – opowiada Pillay.
– Słyszeliśmy płacz, myślałem, że to kobieta na łodzi, ale okazało się, że to był płacz delfina. Matka powoli opadała pod fale, ciało dziecka unosiło się na powierzchni. Nie wiedzieliśmy, co robić. To było bolesne doświadczenie – wspomina.
Jeszcze wcześniej, przed powyższymi zeznaniami świadków, ministerstwo rybołówstwa Mauritiusa poinformowało, że do tej pory na plażach wyrzucono 38 ciał. W najbliższych dniach spodziewane są wyniki sekcji zwłok 25 delfinów, które wylądowały na brzegu w środę i czwartek.
Do tej pory weterynarzom udało się zbadać tylko dwa osobniki. Według wstępnych wyników sekcji zwłok w ich ciałach nie znaleziono śladów węglowodorów, które są podstawowym składnikiem ropy naftowej.
__
Źrodło: The Guardian, Reuters
Zdjęcie: Shutterstock