Udostępnij

Kilkadziesiąt delfinów zginęło na Mauritiusie w miejscu wycieku ropy naftowej

29.08.2020

Co najmniej 40 delfinów zmarło w tajemniczych okolicznościach na obszarze Mauritiusa dotkniętym wyciekiem oleju z japońskiego statku – alarmują tamtejsi mieszkańcy i ekolodzy. Niektóre z ssaków giną na ich oczach. Oficjalne przyczyny śmierci jeszcze nie zostały potwierdzone.

W rejonie Mauritiusa znajdywane są kolejne martwe delfiny. Świadkami śmierci zwierząt są rybacy i ekolodzy. Aktywiści domagają się śledztwa, które wyjaśni, czy ssaki zginęły w wyniku wycieku ze statku, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży afrykańskiej wyspy. Japoński masowiec MV Wakashio transportował ropę naftową.

Według Greenpeace, wyciek ten stanowi jeden z najpoważniejszych kryzysów ekologicznych, z jakimi kiedykolwiek zmagał się Mauritius. Grupa wezwała rząd Mauritiusa do wszczęcia „pilnego śledztwa w celu ustalenia przyczyny zgonów i wszelkich powiązań z wyciekiem ropy Wakashio”.

„Słyszeliśmy płacz”

Mieszkańcy pływający łodzią zaalarmowali lokalnego ekologa i operatora drona Reubena Pillaya o samicy delfina, pływającej wokół jej umierającego dziecka. Mężczyzna udał się na poszukiwania, ale zanim przybył na miejsce, dziecko zdechło. Matka początkowo wyglądała normalnie.

– Jednak w ciągu kilku minut przesunęła się na bok, jedną płetwę trzymając w wodzie, drugą poza nią, po czym bardzo szybko zaczęła machać ogonem. Pływała w kółko przed łodzią, poruszała bardzo gwałtownie ogonem i po około pięciu minutach po prostu przestała się poruszać i zatonęła… – opowiada Pillay.

– Słyszeliśmy płacz, myślałem, że to kobieta na łodzi, ale okazało się, że to był płacz delfina. Matka powoli opadała pod fale, ciało dziecka unosiło się na powierzchni. Nie wiedzieliśmy, co robić. To było bolesne doświadczenie – wspomina.

Jeszcze wcześniej, przed powyższymi zeznaniami świadków, ministerstwo rybołówstwa Mauritiusa poinformowało, że do tej pory na plażach wyrzucono 38 ciał. W najbliższych dniach spodziewane są wyniki sekcji zwłok 25 delfinów, które wylądowały na brzegu w środę i czwartek.

Do tej pory weterynarzom udało się zbadać tylko dwa osobniki. Według wstępnych wyników sekcji zwłok w ich ciałach nie znaleziono śladów węglowodorów, które są podstawowym składnikiem ropy naftowej.

__

Źrodło: The Guardian, Reuters

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.