UNICEF alarmuje w sprawie sytuacji związanej z suszą w regionie tzw. Rogu Afryki. Organizacja zwraca szczególną uwagę na los dzieci, które narażone są na utratę zdrowia i śmierć. Susza sprawiła ponadto, że znacząco coraz częstsze stały się małżeństwa z nieletnimi dziewczętami. Cieplejszy klimat będzie tylko pogłębiać problemy regionu.
Apel UNICEF-u do społeczności międzynarodowej został wystosowany w związku z wizytą dyrektor wykonawczej organizacji, Catherine Russell, w dotkniętej suszą Etiopii. „Wpływ suszy w Etiopii jest druzgocący” — powiedziała w oświadczeniu Russell.
„W Somalii, w jednym z najbardziej dotkniętych suszą obszarów w kraju, spotkałam dzieci i rodziny, które dosłownie straciły wszystko. Ich bydło padło i w rezultacie nie mają źródła dochodu. Nie mogą nakarmić swoich dzieci i są w ciągłym ruchu w poszukiwaniu jedzenia i wody. Musimy dotrzeć do tych rodzin teraz, zanim będzie za późno” – zaapelowała dyrektor wykonawcza UNICEF.
Pilnej pomocy potrzebuje 10 milionów dzieci
Na bieżącą sytuację przełożyły się cztery nieudane sezony deszczowe. Zaowocowały one najgorszą suszą, jaka dotknęła region tzw. Rogu Afryki od dziesięcioleci.
UNICEF szacuje, że łącznie w Dżibuti, Etiopii, Kenii i Somalii 10 milionów dzieci potrzebuje pilnej pomocy ratującej życie. W komunikacie organizacji określono ten problem „najgorszą od 40 lat sytuacją kryzysową związaną z klimatem”.
Czytaj także: Nasilą się wilgotne upały, a temperatury zmuszą 3,5 miliarda ludzi do ucieczki
Susza i małżeństwa z nieletnimi
Problem wzmacnia jedno ze zjawisk społecznych, które od lat niepokoi społeczność międzynarodową. Susza sprawia, że małżeństwa z nieletnimi dziewczętami w wielu krajach Afryki są coraz częstsze.
„Zawieranie małżeństw z dziećmi często nasila się w czasie suszy. Rodziny wydają córki za mąż w nadziei, że będą lepiej odżywione i chronione, a także zyskają majątkowo. Na niektórych dotkniętych suszą obszarach w Etiopii odnotowano 51-procentowy wzrost liczby zawieranych małżeństw dzieci” – powiedziała w oświadczeniu Russell.
Brak czystej wody i niedożywienie
Susza to oczywiście także większa skala problemów, które zazwyczaj kojarzymy z suszą. UNICEF zwraca uwagę, że stoimy w obliczu kryzysu związanego z niedożywieniem, a także brakiem czystej wody.
„Dzieci są zmuszane do picia skażonej wody, co naraża je na ryzyko cholery i innych zabójczych chorób. W regionie Somalii mieliśmy doniesienia o ponad 1000 przypadkach odry z 16 potwierdzonymi zgonami” – podkreśla Russell.
Czytaj także: 2 miliardy ludzi mieszkają w miejscach z trudnym dostępem do wody. Ta liczba będzie rosnąć
_
Zdjęcie: Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com