Udostępnij

Przez susze cierpią dzieci. Cieplejszy klimat to więcej małżeństw z nieletnimi

17.05.2022

UNICEF alarmuje w sprawie sytuacji związanej z suszą w regionie tzw. Rogu Afryki. Organizacja zwraca szczególną uwagę na los dzieci, które narażone są na utratę zdrowia i śmierć. Susza sprawiła ponadto, że znacząco coraz częstsze stały się małżeństwa z nieletnimi dziewczętami. Cieplejszy klimat będzie tylko pogłębiać problemy regionu.

Apel UNICEF-u do społeczności międzynarodowej został wystosowany w związku z wizytą dyrektor wykonawczej organizacji, Catherine Russell, w dotkniętej suszą Etiopii. „Wpływ suszy w Etiopii jest druzgocący” — powiedziała w oświadczeniu Russell.

„W Somalii, w jednym z najbardziej dotkniętych suszą obszarów w kraju, spotkałam dzieci i rodziny, które dosłownie straciły wszystko. Ich bydło padło i w rezultacie nie mają źródła dochodu. Nie mogą nakarmić swoich dzieci i są w ciągłym ruchu w poszukiwaniu jedzenia i wody. Musimy dotrzeć do tych rodzin teraz, zanim będzie za późno” – zaapelowała dyrektor wykonawcza UNICEF.

Pilnej pomocy potrzebuje 10 milionów dzieci

Na bieżącą sytuację przełożyły się cztery nieudane sezony deszczowe. Zaowocowały one najgorszą suszą, jaka dotknęła region tzw. Rogu Afryki od dziesięcioleci.

UNICEF szacuje, że łącznie w Dżibuti, Etiopii, Kenii i Somalii 10 milionów dzieci potrzebuje pilnej pomocy ratującej życie. W komunikacie organizacji określono ten problem „najgorszą od 40 lat sytuacją kryzysową związaną z klimatem”.

Czytaj także: Nasilą się wilgotne upały, a temperatury zmuszą 3,5 miliarda ludzi do ucieczki

Susza i małżeństwa z nieletnimi

Problem wzmacnia jedno ze zjawisk społecznych, które od lat niepokoi społeczność międzynarodową. Susza sprawia, że małżeństwa z nieletnimi dziewczętami w wielu krajach Afryki są coraz częstsze.

„Zawieranie małżeństw z dziećmi często nasila się w czasie suszy. Rodziny wydają córki za mąż w nadziei, że będą lepiej odżywione i chronione, a także zyskają majątkowo. Na niektórych dotkniętych suszą obszarach w Etiopii odnotowano 51-procentowy wzrost liczby zawieranych małżeństw dzieci” – powiedziała w oświadczeniu Russell.

Brak czystej wody i niedożywienie

Susza to oczywiście także większa skala problemów, które zazwyczaj kojarzymy z suszą. UNICEF zwraca uwagę, że stoimy w obliczu kryzysu związanego z niedożywieniem, a także brakiem czystej wody. 

„Dzieci są zmuszane do picia skażonej wody, co naraża je na ryzyko cholery i innych zabójczych chorób. W regionie Somalii mieliśmy doniesienia o ponad 1000 przypadkach odry z 16 potwierdzonymi zgonami” – podkreśla Russell.

Czytaj także: 2 miliardy ludzi mieszkają w miejscach z trudnym dostępem do wody. Ta liczba będzie rosnąć

_

Zdjęcie: Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.