Udostępnij

Klimat. Występowanie ekstremalnych ulew, jak niedawno w Niemczech, bardziej prawdopodobne

27.08.2021

Eksperci zajmujący się skutkami zmian klimatycznych oceniają, że wraz z ociepleniem planety występowanie zdarzeń, takich jak niedawne intensywne opady w Europie Zachodniej, stało się bardziej prawdopodobne. Deszcze, które w lipcu nawiedziły m.in. Niemcy, spowodowały powodzie i przyczyniły się do śmierci ponad 220 osób. W cieplejszym klimacie tego typu kataklizmów może być więcej.

Grupa badaczy z organizacji World Weather Attribution przeprowadziła analizę dotyczącą występowania ekstremalnie intensywnych opadów deszczów. To z powodu tego rodzaju zjawiska doszło do powodzi w Niemczech, Belgii i Holandii w lipcu tego roku. W ich wyniku życie straciło ponad 220 osób.

W projekcie udział wzięli naukowcy z Niemiec, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Luksemburga, USA i Wielkiej Brytanii.  Podjęto się oceny tego, jak postępujące zmiany klimatyczne wpłynęły na opady w dwóch regionach, które ucierpiały najbardziej. Analiza objęta także sytuację na większym obszarze Niemiec, Holandii i Belgii.

Analiza wykazała, że w większym regionie – od północnych Alp po Holandię – tego typu ekstremalne zdarzenia występowały historycznie raz na 400 lat. W związku z aktualnym ociepleniem planety – a więc wzrostem średnich temperatur powietrza o 1,2 st. Celsjusza względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej- wystąpienie niebezpiecznie silnych opadów deszczu już jest bardziej prawdopodobne. Według WWA ryzyko ich pojawienia się w Niemczech, Belgii i Holandii jest od 1,2 do 9 razy wyższe niż dawniej.

„Trudno jest analizować wpływ zmian klimatu na ulewne deszcze na bardzo lokalnych poziomach, ale byliśmy w stanie wykazać, że w Europie Zachodniej emisje gazów cieplarnianych zwiększyły prawdopodobieństwo takich wydarzeń” – powiedziała dr Sjoukje Philip, klimatolog związana z WWA, cytowana przez BBC.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Dalsze ocieplenie – większa intensywność opadów

Opady, których doświadczono w niemieckim Ahr nad rzeką oraz na belgijskim odcinku rzeki Moza, były ponadto bezprecedensowe, jeśli chodzi o intensywność. W raporcie WWA oceniono, że pobite zostały historyczne rekordy opadów. Na skalę kataklizmu złożyły się bardzo intensywne opady deszczu, trwające 1-2 dni, a także wilgotne warunki jeszcze przed zdarzeniem oraz lokalne czynniki hydrologiczne.

Raport WWA dowodzi nie tylko, że w cieplejszym klimacie ekstremalne opady w regionie Niemiec, Belgii i Holandii mogą występować częściej. Gdy już do nich dojdzie, będą bardziej dotkliwe. W warunkach aktualnych, czyli ocieplenia o 1,2 st. Celsjusza, ekstremalne opady są o 3-19% intensywniejsze niż przed rewolucją przemysłową. Wzrost dotyczy zarówno zdarzeń jedno-, jak i dwudniowych.

Czytaj także: Czy walcząc ze smogiem powstrzymamy zmiany klimatu?

W przypadki dalszego wzrostu średnich temperatur na planecie intensywność takich zjawisk będzie jeszcze wyższa. Co może nastąpić w przypadku przekroczenia bariery 2 st. Celsjusza? Przeanalizowane modele statystyczne wskazują, że intensywność ekstremalnych opadów w Niemczech, Belgii i Holandii wzrośnie wówczas o kolejne 0,8-6 pkt procentowych.

„Te powodzie pokazały nam, że nawet kraje rozwinięte nie są bezpieczne od poważnych skutków ekstremalnych zdarzeń pogodowych” – powiedziała dr Friederike Otto z Oxford University, cytowana przez ABC News. „To pilne globalne wyzwanie i musimy się nim zająć. Nauka jest jasna w tym zakresie i jest tak od lat” – podkreśla Otto.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/M. Volk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.