Udostępnij

Klimat zmienia granicę Włoch i Szwajcarii

21.08.2023

Klimat zmienia granicę Włoch i Szwajcarii, jak też wielu przygranicznych regionów górskich. Urzędnicy i eksperci ds. kartografii spotkali się z niecodziennym zjawiskiem przesunięcia granicy między państwami. Lodowiec górski przesunął się wraz ze schroniskiem z jednego kraju do drugiego.

Globalne ocieplenie wywiera mocny wpływ na topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny we wszystkich regionach Ziemi. W tym także tych alpejskich. A samo topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny zmienia granice pomiędzy krajami górskimi. Wszystko to sprawiło, że klimat zmienił granicę pomiędzy Włochami a Szwajcarią.

Włoskie schronisko przekroczyło granicę szwajcarską

Rok temu serwisy NZ Herald i EuroNews podały informację, że włoskie schronisko Refugio Cervino wraz z lodowcem Theodul w Alpach – w pobliżu szczytu górskiego Matterhorn – przesunęło się w większej części na obszar Szwajcarii. Czyli znalazło się ono częściowo po stronie włoskiej, a częściowo po szwajcarskiej.

Alan Wicht, główny urzędnik graniczny szwajcarskiego Federalnego Urzędu Topografii Swisstopo, skomentował dla AFP, że po roku rozmów uzgodnione zostały zmiany granicy włosko-szwajcarskiej.

Były szef Swisstopo, Jean-Philippe Amstein, powiedział, że takie spory są zazwyczaj rozwiązywane poprzez wymianę działek o podobnej powierzchni i wartości. Jednak Wicht stwierdził, że po stronie włoskiej schronisko Refugio Cervino jest bardzo delikatną, sporną kwestią, dlatego że przesunięcie graniczne lodowca Theodul nastąpiło tam, gdzie znajduje się budynek. Z reguły takie korekty kartograficzne ze strony geodetów przygranicznych nie wymagały zbytniego zaangażowania politycznego. Budzące wątpliwości kwestie graniczne oba kraje zawsze rozwiązywały polubownie.

Właściciel schroniska, 51-letni Lucio Trucco, został poinformowany, że schronisko pozostanie na włoskiej ziemi.

– Schronisko pozostaje włoskie, ponieważ zawsze byliśmy Włochami – powiedział. – Menu jest włoskie, wino jest włoskie, a także podatki są włoskie.

 class=
Refugio Cervino to małe włoskie schronisko z restauracją, szkółką narciarską i hotelem. Fot. Rufus46/Wikimedia Commons

Przesuwanie się lodowca powoduje przerysowanie granic

W latach 1973-2010 lodowiec Theodul stracił prawie 25 proc. swojej masy. Lód, oddziałując na skalne podłoże, zmienia też podział drenażu. Wymusiło to na władzach Szwajcarii i Włoch przerysowanie granic w około 100-metrowym odcinku.

Co do schroniska Refugio Cervino, sytuacja jest dość zdumiewająca, gdyż obecnie wymusza na kartograficznych biurach przerysowywanie granic pomiędzy państwami, gdzie w grę wchodzi obecność infrastruktury budowlanej.

W maju tego roku w Bernie zebrała się Komisja ds. utrzymania granicy państwowej między Szwajcarią a Włochami. Dyskusje toczyły się na temat korekty granicy w regionie Testa Grigia/Plateau Rosa. W tym zakresie Swisstopo sporządził specjalny projekt umowy. Obecnie trwają procedury zawartej umowy pomiędzy stroną szwajcarską a włoską – poinformował EURACTIV.

Topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny

Dalsze postępowanie ocieplenia klimatu w europejskich regionach alpejskich będzie powodować przesuwanie granic państw. Tym bardziej, że najczęściej są one wyznaczane na liniach górskich, zazwyczaj wzdłuż podziału melioracyjnego.

– W tej chwili w Szwajcarii mamy 1,4 tys. lodowców, z których wiele jest małych. Małe lodowce znikają jako pierwsze – wyjaśnił Matthias Huss, szef Swiss Glacier Monitoring Network (GLAMOS) w ETH Zurich.


Topnienie lodu w wysokich górach typu alpejskiego ma częsty związek z topnieniem wiecznej zmarzliny – zamarzniętej gleby, która działa niczym klej pomiędzy skałami a pokruszonymi odłamkami skalnymi, zwanym rumoszem skalnym. Profesor Huss zwrócił uwagę, że wprawdzie topnienie wiecznej zmarzliny jest wolniejsze od topnienia lodowców, ale ma za to większy wpływ na przesunięcia lądów, a także zmiany granic między krajami.

Źródła:

  • www.euractiv.com/section/energy-environment/news/how-climate-change-is-redrawing-the-border-between-switzerland-and-italy/
  • www.nzherald.co.nz/travel/how-climate-change-is-warping-swiss-italy-border-the-wandering-lodge-of-cervino/7AKSOMXDF5ZYRAUAUCGFPBJ7W4/
  • www.euronews.com/green/2022/07/26/a-melting-glacier-is-moving-the-italian-swiss-border-near-one-of-the-worlds-largest-ski-re

Zdjęcie tytułowe: Fedor Selivanov/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.