Klimatyczna Bzdura Roku: naukowcy wyjaśniają popularny mit o Grenlandii

475
0
Podziel się:

Do soboty 28 stycznia trwa głosowanie w plebiscycie Klimatyczna Bzdura Roku, organizowanym przez portal Nauka o klimacie. Internauci po raz kolejny wybiorą wypowiedź medialną, którą uznają za najbardziej absurdalną. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się: Jarosław Kaczyński, Bogdan Pęk, Tomasz Sommer, Witold Waszczykowski oraz Adam Wielomski.

Do soboty, tj. 28 stycznia, internauci mogą wybierać wypowiedź medialną z 2022 roku, którą uważają za najbardziej absurdalną. Organizatorem plebiscytu jest niezmiennie portal Nauka o klimacie. Patronami medialnymi są: organizacja fact-checkingowa DEMAGOG oraz blog Crazy Nauka. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony klimatycznabzduraroku.pl.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 31 stycznia 2023 roku po godzinie 19.00, na facebookowym profilu Nauki o klimacie. Odbędzie się wówczas spotkanie na żywo, poświęcone tematowi dezinformacji klimatycznej. Wezmą w nim udział: dr Aleksandra Kardaś (Nauka o Klimacie), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka) i Aleksy Szymkiewicz (Demagog).

Wśród nominowanych dominują w tym roku politycy, choć w gronie tym znaleźli się również przedstawiciele innych profesji.

Wśród tegorocznych nominowanych do tytułu Klimatyczna Bzdura Roku znaleźli się:

Jarosław Kaczyński

Pierwsza z nominowanych wypowiedzi należy do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość: „Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu]”.

Organizatorzy plebiscytu odpowiadają na to: „Poważni naukowcy są zgodni: człowiek spowodował globalne ocieplenie”.

Bogdan Pęk

Druga z nominowanych wypowiedzi padła z ust Bogdana Pęka, byłego członka Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS: „Człowiek przy dzisiejszym stanie wiedzy, techniki i technologii nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne”.

„Nauka dowiodła, że człowiek ma realny wpływ na klimat” – odpowiadają organizatorzy konkursu.

Tomasz Sommer

Kolejny nominowany cytat pochodzi ze słów Tomasza Sommera, związanego z tygodnikiem „Najwyższy CZAS!”: “(…) nikt nie kwestionuje tego, że temperatura na Ziemi się zmienia (…) . Natomiast to są naturalne zmiany temperatury (…)”.

Organizatorzy plebiscytu odpowiadają jednak z całą pewnością: „Obecne ocieplenie klimatu spowodował człowiek”.

Witold Waszczykowski

Czwarta nominacja to słowa Witolda Waszczykowskiego, europosła PiS: „Dziś straszy nas Greta (…) [globalnym ociepleniem]. Ale … 40-50 lat temu zakładano nadejście epoki lodowcowej”.

Organizatorzy plebiscytu komentują natomiast: „40-50 lat temu naukowcy ostrzegali przed ociepleniem klimatu”.

Adam Wielomski

Ostatnia z pretendentów do tytułu „Klimatyczna Bzdura Roku” to Adam Wielomski, politolog i publicysta: „Grenlandia to po duńsku 'zielona wyspa’, ponieważ w średniowieczu była żyzna i urodzajna, aby ok. XIV-XV w. wychłodzić się i pokryć lodem”.

Portal Nauka o klimacie tłumaczy: „W średniowieczu 'zielone’ mogło być południe wyspy, ale nie cała Grenlandia. Całkowity zanik czapy lodowej podniósłby poziom wody w oceanach o 7 metrów, co przecież nie miało miejsca”. Więcej na ten temat TUTAJ.

_

Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony klimatycznabzduraroku.pl.

Źródło grafik i cytatów: FB / Nauka o klimacie, klimatycznabzduraroku.pl

Zdjęcie tytułowe: Checco2/Shutterstock

Podziel się: