Udostępnij

Klimatyczna Bzdura Roku: naukowcy wyjaśniają popularny mit o Grenlandii

06.12.2023

Do soboty 28 stycznia trwa głosowanie w plebiscycie Klimatyczna Bzdura Roku, organizowanym przez portal Nauka o klimacie. Internauci po raz kolejny wybiorą wypowiedź medialną, którą uznają za najbardziej absurdalną. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się: Jarosław Kaczyński, Bogdan Pęk, Tomasz Sommer, Witold Waszczykowski oraz Adam Wielomski.

Do soboty, tj. 28 stycznia, internauci mogą wybierać wypowiedź medialną z 2022 roku, którą uważają za najbardziej absurdalną. Organizatorem plebiscytu jest niezmiennie portal Nauka o klimacie. Patronami medialnymi są: organizacja fact-checkingowa DEMAGOG oraz blog Crazy Nauka. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony klimatycznabzduraroku.pl.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 31 stycznia 2023 roku po godzinie 19.00, na facebookowym profilu Nauki o klimacie. Odbędzie się wówczas spotkanie na żywo, poświęcone tematowi dezinformacji klimatycznej. Wezmą w nim udział: dr Aleksandra Kardaś (Nauka o Klimacie), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka) i Aleksy Szymkiewicz (Demagog).

Wśród nominowanych dominują w tym roku politycy, choć w gronie tym znaleźli się również przedstawiciele innych profesji.

Wśród tegorocznych nominowanych do tytułu Klimatyczna Bzdura Roku znaleźli się:

Jarosław Kaczyński

Pierwsza z nominowanych wypowiedzi należy do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość: „Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu]”.

Organizatorzy plebiscytu odpowiadają na to: „Poważni naukowcy są zgodni: człowiek spowodował globalne ocieplenie”.

 class=

Bogdan Pęk

Druga z nominowanych wypowiedzi padła z ust Bogdana Pęka, byłego członka Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS: „Człowiek przy dzisiejszym stanie wiedzy, techniki i technologii nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne”.

„Nauka dowiodła, że człowiek ma realny wpływ na klimat” – odpowiadają organizatorzy konkursu.

 class=

Tomasz Sommer

Kolejny nominowany cytat pochodzi ze słów Tomasza Sommera, związanego z tygodnikiem „Najwyższy CZAS!”: “(…) nikt nie kwestionuje tego, że temperatura na Ziemi się zmienia (…) . Natomiast to są naturalne zmiany temperatury (…)”.

Organizatorzy plebiscytu odpowiadają jednak z całą pewnością: „Obecne ocieplenie klimatu spowodował człowiek”.

 class=

Witold Waszczykowski

Czwarta nominacja to słowa Witolda Waszczykowskiego, europosła PiS: „Dziś straszy nas Greta (…) [globalnym ociepleniem]. Ale … 40-50 lat temu zakładano nadejście epoki lodowcowej”.

Organizatorzy plebiscytu komentują natomiast: „40-50 lat temu naukowcy ostrzegali przed ociepleniem klimatu”.

 class=

Adam Wielomski

Ostatnia z pretendentów do tytułu „Klimatyczna Bzdura Roku” to Adam Wielomski, politolog i publicysta: „Grenlandia to po duńsku 'zielona wyspa’, ponieważ w średniowieczu była żyzna i urodzajna, aby ok. XIV-XV w. wychłodzić się i pokryć lodem”.

Portal Nauka o klimacie tłumaczy: „W średniowieczu 'zielone’ mogło być południe wyspy, ale nie cała Grenlandia. Całkowity zanik czapy lodowej podniósłby poziom wody w oceanach o 7 metrów, co przecież nie miało miejsca”. Więcej na ten temat TUTAJ.

 class=

_

Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony klimatycznabzduraroku.pl.

Źródło grafik i cytatów: FB / Nauka o klimacie, klimatycznabzduraroku.pl

Zdjęcie tytułowe: Checco2/Shutterstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.