Po raz kolejny internauci wybrali zwycięzców w plebiscycie „Klimatyczna bzdura roku”, organizowanym przez portal Nauka o Klimacie. Tym razem antynagrodę przyznano grupie ekspertów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na podium znaleźli się jeszcze Michał Woś (za wypowiedź jeszcze w roli ministra środowiska) oraz Krzysztof Staryk, sędzia Sądu Najwyższego.
Jak czytamy na stronie plebiscytu „Klimatyczna Bzdura Roku„: „Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach”.
W tym roku w głosowaniu Internautów zwyciężyła wypowiedź ekspertów PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W odpowiedzi na pozew Greenpeace Polska, który domaga się m.in. ograniczenia emisji CO2 przez spółkę, wypowiedzieli się oni na temat problemu zmian klimatycznych. Stwierdzono wówczas m.in. że:
(…) lansowana w Raporcie IPCC teza dotycząca negatywnego wpływu antropogennego CO2 na klimat, jest szeroko krytykowana przez naukowców na całym świecie (…)”.
Na drugim miejscu uplasowała się wypowiedź Michała Wosia, który wówczas był jeszcze ministrem środowiska. Podczas seminarium zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (założoną przez o. Rydzyka), Woś powiedział:
Są różne teorie naukowe co do wpływu samego dwutlenku węgla – to, że on jest na świecie i w jakiś sposób wpływa na zmiany klimatu to większość naukowców się zgadza; czy głównie czynniki antropogeniczne pochodzące od człowieka – niektórzy stawiają znak zapytania”
Na podium znalazła się jeszcze opinia Krzysztofa Staryka, sędziego Sądu Najwyższego. W zdaniu odrębnym do jednej z uchwał napisał:
Każdy powinien się zastanowić, jakim sposobem taka mikroskopijna ilość dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze – 0,04 proc. może wpływać na zmianę klimatu”
Więcej na temat nagrodzonych wypowiedzi, w tym polemikę z nimi, znaleźć można na stronach plebiscytu „Klimatyczna bzdura roku”. Znajdują się tam także inne wypowiedzi osób publicznych, które znalazły się poza podium.
_
Źródło: klimatycznabzduraroku.pl
Zdjęcie: Shutterstock/Tony Skerl