Udostępnij

Klimatyczna konferencja prezydenta Wałęsy. Będzie rozmawiał z indiańskim wodzem i szamanem

27.09.2019

Z okazji 76.urodzin prezydenta Lecha Wałęsy w dn. 29 września 2019 r., w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbywa się konferencja pt. „Solidarność XXI wieku: Solidarność klimatyczna”. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Celem konferencji jest skupienie wielu środowisk, jak również zwrócenie społecznej uwagi, w szczególności decydentów, na problem globalnych zmian klimatycznych, których przezwyciężenie staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesności. Tematem konferencji jest idea Solidarności XXI wieku, którą od wielu lat rozwija laureat Pokojowej Nagrody Nobla i legendarny przywódca Solidarności, Lech Wałęsa. Konferencja klimatyczna stanowi pierwsze z cyklu dorocznych konferencji Instytutu Lecha Wałęsa, które będą skupiać się wokół koncepcji poszukiwania nowych form społecznej współpracy i wartości w zmieniającym się świecie.

Konferencja obejmie szereg paneli, dotyczących dobrych praktyk, związanych z ochroną klimatu w obszarze biznesu oraz polityki samorządowej. Udział w dyskusjach wezmą przedstawiciele biznesu, samorządu oraz organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju. Punktem centralnym jest rozmowa Lecha Wałęsy z gośćmi specjalnymi z Ekwadoru: Manarim Ushiguą – wodzem i szamanem indiańskiego plemienia Sapara oraz z Antonellą Calle, wybitną działaczką społeczną i rzeczniczką ruchu YASUNIDOS, poprzedzona projekcją filmu „Klątwa obfitości” w reż. Ewy Ewart (prod. Krupa Gallery). Tematem rozmowy będzie potrzeba globalnej solidarności w obliczu zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Odczytany zostanie „List Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z poparciem dla Globalnego Strajku Klimatycznego” podpisany przez 18 byłych noblistów, w tym Lecha Wałęsę, 20 września 2019 roku w trakcie Globalnego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Meksyku z wezwaniem do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Wieczorem planowane jest uroczyste spotkanie urodzinowe dla zaproszonych gości.

Goście specjalni z Ekwadoru, spotkają się w poniedziałek (30. września br.) z młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku i wraz z uczniami, zasadzą drzewka w geście globalnej solidarności klimatycznej.

Więcej na stronie konferencji: www.konferencja.ilw.org.pl

I w specjalnym wydarzeniu na FB: www.facebook.com/events/560519081356929/

Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

Źródło: informacja prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.