Udostępnij

Klimatyczna konferencja prezydenta Wałęsy. Będzie rozmawiał z indiańskim wodzem i szamanem

27.09.2019

Z okazji 76.urodzin prezydenta Lecha Wałęsy w dn. 29 września 2019 r., w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbywa się konferencja pt. „Solidarność XXI wieku: Solidarność klimatyczna”. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Celem konferencji jest skupienie wielu środowisk, jak również zwrócenie społecznej uwagi, w szczególności decydentów, na problem globalnych zmian klimatycznych, których przezwyciężenie staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesności. Tematem konferencji jest idea Solidarności XXI wieku, którą od wielu lat rozwija laureat Pokojowej Nagrody Nobla i legendarny przywódca Solidarności, Lech Wałęsa. Konferencja klimatyczna stanowi pierwsze z cyklu dorocznych konferencji Instytutu Lecha Wałęsa, które będą skupiać się wokół koncepcji poszukiwania nowych form społecznej współpracy i wartości w zmieniającym się świecie.

Konferencja obejmie szereg paneli, dotyczących dobrych praktyk, związanych z ochroną klimatu w obszarze biznesu oraz polityki samorządowej. Udział w dyskusjach wezmą przedstawiciele biznesu, samorządu oraz organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju. Punktem centralnym jest rozmowa Lecha Wałęsy z gośćmi specjalnymi z Ekwadoru: Manarim Ushiguą – wodzem i szamanem indiańskiego plemienia Sapara oraz z Antonellą Calle, wybitną działaczką społeczną i rzeczniczką ruchu YASUNIDOS, poprzedzona projekcją filmu „Klątwa obfitości” w reż. Ewy Ewart (prod. Krupa Gallery). Tematem rozmowy będzie potrzeba globalnej solidarności w obliczu zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Odczytany zostanie „List Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z poparciem dla Globalnego Strajku Klimatycznego” podpisany przez 18 byłych noblistów, w tym Lecha Wałęsę, 20 września 2019 roku w trakcie Globalnego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Meksyku z wezwaniem do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Wieczorem planowane jest uroczyste spotkanie urodzinowe dla zaproszonych gości.

Goście specjalni z Ekwadoru, spotkają się w poniedziałek (30. września br.) z młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku i wraz z uczniami, zasadzą drzewka w geście globalnej solidarności klimatycznej.

Więcej na stronie konferencji: www.konferencja.ilw.org.pl

I w specjalnym wydarzeniu na FB: www.facebook.com/events/560519081356929/

Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

Źródło: informacja prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.