Klimatyczna konferencja prezydenta Wałęsy. Będzie rozmawiał z indiańskim wodzem i szamanem

2544
0
Podziel się:
Lech Wałęsa

Z okazji 76.urodzin prezydenta Lecha Wałęsy w dn. 29 września 2019 r., w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbywa się konferencja pt. „Solidarność XXI wieku: Solidarność klimatyczna”. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Celem konferencji jest skupienie wielu środowisk, jak również zwrócenie społecznej uwagi, w szczególności decydentów, na problem globalnych zmian klimatycznych, których przezwyciężenie staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesności. Tematem konferencji jest idea Solidarności XXI wieku, którą od wielu lat rozwija laureat Pokojowej Nagrody Nobla i legendarny przywódca Solidarności, Lech Wałęsa. Konferencja klimatyczna stanowi pierwsze z cyklu dorocznych konferencji Instytutu Lecha Wałęsa, które będą skupiać się wokół koncepcji poszukiwania nowych form społecznej współpracy i wartości w zmieniającym się świecie.

Konferencja obejmie szereg paneli, dotyczących dobrych praktyk, związanych z ochroną klimatu w obszarze biznesu oraz polityki samorządowej. Udział w dyskusjach wezmą przedstawiciele biznesu, samorządu oraz organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju. Punktem centralnym jest rozmowa Lecha Wałęsy z gośćmi specjalnymi z Ekwadoru: Manarim Ushiguą – wodzem i szamanem indiańskiego plemienia Sapara oraz z Antonellą Calle, wybitną działaczką społeczną i rzeczniczką ruchu YASUNIDOS, poprzedzona projekcją filmu „Klątwa obfitości” w reż. Ewy Ewart (prod. Krupa Gallery). Tematem rozmowy będzie potrzeba globalnej solidarności w obliczu zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Odczytany zostanie „List Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z poparciem dla Globalnego Strajku Klimatycznego” podpisany przez 18 byłych noblistów, w tym Lecha Wałęsę, 20 września 2019 roku w trakcie Globalnego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Meksyku z wezwaniem do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Wieczorem planowane jest uroczyste spotkanie urodzinowe dla zaproszonych gości.

Goście specjalni z Ekwadoru, spotkają się w poniedziałek (30. września br.) z młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku i wraz z uczniami, zasadzą drzewka w geście globalnej solidarności klimatycznej.

Więcej na stronie konferencji: www.konferencja.ilw.org.pl

I w specjalnym wydarzeniu na FB: www.facebook.com/events/560519081356929/

Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

Źródło: informacja prasowa.

Podziel się: