Udostępnij

Klimatyczny szczyt ONZ: czy Greta zmobilizuje przywódców?

20.09.2019

W sobotę do Nowego Jorku zjadą politycy, którzy przez trzy dni mają debatować na temat strategii zatrzymania kryzysu klimatycznego. Już dziś na ulice na całym świecie wyszła protestująca młodzież. 

Politycy na nadchodzącym szczycie ONZ mają szansę ruszyć z tematami, których nie udało się rozstrzygnąć podczas zeszłorocznej konferencji COP24 Katowicach. Na Śląsku przywódcom nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie konkretów – na przykład przyspieszenia tempa odejścia od paliw kopalnych. Czy w Nowym Jorku szanse na porozumienie są większe?

O wspólny głos wszystkich delegatów znów może być trudno. To dlatego, że po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z tematami, wokół których nietrudno o konflikty. Chodzi między innymi o zatrzymanie inwestycji opartych na węglu po 2020 roku i kwestie opodatkowania najbardziej emisyjnych przedsiębiorstw. Podczas rozmów pojawią się również o wiele bardziej dalekosiężne plany – dotyczące na przykład neutralności emisyjnej, którą świat powinien osiągnąć do 2050 roku. Ważna ma być również tematyka nowych, ambitniejszych celów redukcji emisji, które poszczególne kraje powinny przedstawić na konferencji COP26 w Glasgow w przyszłym roku.

„Przywieźcie plany, nie przemówienia” – przekonuje sekretarz generalny ONZ przedstawicieli krajów członkowskich. Antonio Guterres tym razem do debaty dopuści wyłącznie delegatów tych rządów, które do Nowego Jorku przyjadą z nowymi propozycjami dotyczącymi zatrzymania globalnego ocieplenia. Wstępna lista liczy 60 krajów i nie ma na niej Polski. Rzutem na taśmę zakwalifikowały się tam jednak Niemcy, które powołały specjalny, rządowy zespół do spraw nowej strategii klimatycznej.

– Szczyt Sekretarza Generalnego w sprawie klimatu będzie tyglem różnych wydarzeń. Oczywiście największe oczekiwania dotyczą nowych deklaracji ze strony rządów. Jednak jak pokazuje dynamika wydarzeń związanych z klimatem, ostatnio to młodzi ludzie i różne formy protestów wywierają najsilniejszy nacisk. Z tego punktu widzenia cały świat będzie obserwował wystąpienie Grety Thunberg. – komentuje Kamil Wyszkowski z UN Global Compact.

I to rzeczywiście na Grecie skupiają się medialne komentarze dotyczące szczytu. Nie zawsze są przychylne. By dostać się do USA popłynęła łodzią, najbardziej ekologicznym środkiem transportu . Jak wypunktowały niektóre media, jej załoga razem z łodzią do Europy ma jednak wrócić… samolotem, co niweluje oszczędność emisyjną. Greta w USA jest jednak przyjmowana z honorami. Wystąpiła między innymi przed amerykańskim Senatem, gdzie razem z innymi młodymi aktywistami skarciła rządzących za bezczynność i poleciła Kongresowi wysyłać częściej zaproszenia do naukowców. Podczas swojej wizyty spotkała się też z Barackiem Obamą i wystąpiła w popularnym programie typu talk-show.

W Nowym Jorku gorąco zaczęło być już w poprzedzający szczyt piątek. To wtedy na ulice wyszła młodzież. Tego samego dnia w Polsce w około 60 miast odbyły się demonstracje organizowane przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Czy młodzi skłonią polityków do działania? Na to ma nadzieję Wyszkowki. Jam mówi, szanse na sukces pojawiają się między innymi w sferze ekonomicznej.

– Podczas szczytu pojawią się nowe restrykcje dotyczące ograniczeń w finansowaniu gospodarki wysokoemisyjnej, które jednoczą już dużą część świata bankowego, wraz  z najważniejszymi instytucjami tego świata. To znaczy, że inwestycje w węgiel będą w perspektywie kolejnych lat jeszcze droższe. Takie jak na przykład polska inwestycja – Ostrołęka C.

Ostateczne rozstrzygnięcia szczytu powinniśmy poznać w poniedziałek.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.