Udostępnij

W Niemczech ze starych klocków Lego budują podjazdy dla wózków [WIDEO]

26.02.2020

62-letnia Rita Ebel mieszka w 90-tysięcznym niemieckim mieście Hanau i realizuje bardzo ciekawy pomysł. Kobieta, z pomocą męża, buduje z niepotrzebnych nikomu klocków Lego podjazdy dla wózków. Te bardzo się spodobały i pomysł chcą powielić inni.

Pomysł, kiedy już ktoś na niego wpadł, robi wrażenie prostego. Cała rzecz polega bowiem na tym, że pani Rita bierze stare klocki Lego i z pomocą kilku zestawów oraz ośmiu tubek kleju składa z nich podjazdy dla niepełnosprawnych. Te są później montowane przez sklepami i punktami usługowymi. Dzięki temu plastikowe klocki zyskują kolejne życie, a ludziom żyje się lepiej.

– Nikt nie przechodzi obok nich obojętnie. Dzieci próbują wyciągnąć pojedyncze klocki, by wziąć je do domu, a dorośli automatycznie sięgają po smartfona – opowiadała Ebel reporterowi agencji Reuters. Podkreślano, że rozwiązanie podoba się także właścicielom lokalnych biznesów, ponieważ tanim kosztem rozwiązują problem, który w innym wypadku wymagałby angażowania ekipy budowlanej.

Największym problemem jest zdobycie klocków, bo ludzie żegnają się z nimi niechętnie. Teraz jednak, kiedy o pomyśle Rity Ebel napisały liczne światowe media, z pewnością nie będzie problemu z darowiznami. A te będą potrzebne, bo o rozwiązanie – informuje serwis WeForum – pytali już Hiszpanie, Szwajcarzy, a także jakaś szkoła ze Stanów Zjednoczonych.

Popularny pomysł na danie kolejnych żyć lego bardzo cieszy. Nie tylko dlatego, że korzysta środowisko. Także dlatego, że dobrze wiadomo, co niewykorzystane klocki Lego robią w czasie, kiedy nikt się nimi nie zajmuje. I że planują w nim operacje militarne przeciw właścicielom.

Lub raczej ich rodzicom.

 class=

Fot. Facebook.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.