Udostępnij

Kolejna akcja Extinction Rebellion już w najbliższą sobotę w kilku polskich miastach

25.04.2019

27 kwietnia w kilku miastach w Polsce Extinction Rebellion organizuje happeningi w ramach międzynarodowego wydarzenia „International Mass Die-In and Celebration”.

Jak dowiadujemy się od Osób z polskiej komórki XR, w przeciwieństwie do ostatnich protestów i blokad w Londynie, wydarzenia w naszym kraju będą w pełni legalne. Można więc przyjść bez obaw o bycie zatrzymanym przez policję.

W Warszawie happening obędzie się tuż po rozpoczęciu marszu organizowanego przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike), gdzie zabiorą głos także członkowie XR. Sam die-in zacznie się o 14:20 i potrwa ok. 15 min.

W informacji o wydarzeniu na swoim profilu XR apeluje:

Nadszedł czas na globalną akcję! Jest to najlepsza okazja do sprawdzenia jak łatwe jest działanie klimatyczne oraz idealna sposobność, żeby poznać członków rebelii z twojej okolicy.

Nie mamy czasu. Musimy działać!

Wiemy że zostało nam 11 lat żeby coś zmienić, wiemy że ludzkie działania zapoczątkowały okres, zwany szóstym wielkim wymieraniem. Jako Extinction Rebellion chcemy zwrócić uwagę decydentów, na problem degradacji naturalnych systemów ziemskich. W związku z tym organizujemy globalny International Mass Die-In and Celebration.

Każde miasto musi wybrać dogodną lokację na przeprowadzenie die-in. Następnie zgłoście to do nas, a my dopiszemy wasze inicjatywy do wydarzenia. W ten sposób wszyscy dowiedzą się gdzie się spotkać.

Die-in polega na wspólnym położeniu się w przestrzeni publicznej, w tym samym czasie. Położenie się ma symbolizować wymieranie. Kładziemy się, albo na ulicy, albo w galerii, albo gdzie pasuje. Możemy ułożyć się w kształcie klepsydry, lub nie. Ważne żeby pokazać świadkom zajścia, że problem istnieje i jest poważny.

Warto przygotować flagi, transparenty, aby wytłumaczyć po co to robimy, ale także przebrać się (jak na pogrzeb, lub za zwierzęta), żeby zwiększyć widoczność. Projekt ulotek, gotowy do druku pojawi się pod tym wydarzeniem w czwartek 25 kwietnia.

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań/wątpliwości, kontaktujcie się z nami poprzez FB lub email: xrpolska@gmail.com

Miejmy także na uwadze, że w tym samym dniu, w kilku miastach w Polsce, jest też Wiosenny Marsz Klimatyczny – protest Dnia Ziemi | Earth Strike. Może to skutkować synergią o niespotykanej skali.

Gdzie i kiedy będzie można dołączyć do protestujących?

OPOLE – Plac Wolności, godz. 12:00

KRAKÓW – Nowa Huta, godz. 13:00 (podczas marszu Earth Strike).

POZNAŃ – wejście wschodnie na Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Roosevelta, godz. 13:00.

WARSZAWA – Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, ulica Nowy Świat 72, godz. 14:00 (podczas marszu Earth Strike).

GDAŃSK – Pod pomnikiem Neptuna, godz. 14:20.

WROCŁAW – Plac Grunwaldzki, godz. 14:20.

Fot. Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.