Udostępnij

Kolejne brytyjskie szkoły zabraniają dowożenia dzieci samochodami. Zamiast tego: parkuj i spaceruj

16.07.2018

W Wielkiej Brytanii przybywa szkół, które zakazały rodzicom dowożenia dzieci do szkół samochodami. Zamiast tego są organizowane tzw. parkuj i spaceruj, które polegają na tym, że szkoła dogaduje się na przykład z lokalnym supermarketem i ten udostępnia swój parking dla tych, którzy do szkoły muszą dojeżdżać samochodami – donosi „The Guardian”.

Motywacją jest troska o zdrowie. Z jednej strony chodzi o jakość powietrza, do której Brytyjczycy przywiązują coraz większą wagę i zwrócenie uwagi na szkodliwość spalin dla młodych ludzi. Z drugiej o obawę przed potrąceniami i bezpieczeństwo na przejściach oraz ulicach przed szkołami.

Dlatego tysiące szkół na Wyspach sięga po różne metody, które mają zniechęcić rodziców do odwożenia dzieci pod samą bramę szkoły. Wśród nich „The Guardian” wylicza na przykład protest zorganizowany przez uczniów i nauczycieli w szkockim Alloa, w którym dzieci z podstawówki kładły się na jezdniach miasteczka i udawały martwe. Chciały w ten sposób zwrócić uwagę, jak bardzo niebezpieczne są dla nich drogi. Są też jednak inne, bardziej „systemowe” sposoby.

Niektóre szkoły starają się promować zamianę samochodu na własne nogi i organizują w tym celu różne konkursy. Inne po prostu zamykają ulice przed budynkami. Zrobiło to już na przykład dziewięć szkół w Edynburgu. Gazeta wylicza też pięć w londyńskim Hackney, podkreślają, że wkrótce zrobi to 12 kolejnych. Od września podobne rozwiązanie zacznie wprowadzać Westminster. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak połączenie zakazów wjazdu z tzw. „park and stride”. Polega to na tym, że szkoły dogadują się z tym, kto ma w okolicy parking – supermarketem, kościołem, a niekiedy nawet pubem, by ten udostępnił miejsce rodzicom. Ważne, by spacer nie był zbyt długi. Zwykle odprowadzenie z niego dziecka do szkoły trwa najwyżej kilka minut.

Rozwiązanie będzie wdrażane coraz częściej, ponieważ w Wielkiej Brytanii nacisk na poprawę jakości powietrza jest ostatnio bardzo duży. Państwo przegrało już trzy sprawy sądowe, w których zarzucano mu zbyt mało zdecydowane działania na rzecz jego poprawy. Pokazują się też kolejne badania, które pokazują relację między pogarszającym skokami poziomu zanieczyszczeń i wizytami u lekarzy, a także zaostrzeniami stanu chorób takich jak astma. Ostatnio media obiegła historia dziewięcioletniej dziewczynki, którą zabił atak tej choroby. Jej rodzina domaga się dochodzenia, które wyjaśni, czy nie wywołał go skok poziomu zanieczyszczeń w powietrzu.

Fot. John Blower/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.