Udostępnij

Kolejne województwa chcą uchwał antysmogowych. Śląskie ma projekt. Dolnośląskie zbiera podpisy

16.01.2017

Już 23 stycznia w małopolskim Sejmiku Województwa dojdzie do głosowania nad uchwałą antysmogową. Nowe prawo ma być ważnym krokiem na drodze do tego, by mieszkańcy województwa przestali palić najgorszym paliwem w najgorszych piecach.
Jeżeli głosowanie w sejmiku pójdzie po myśli zwolenników zmiany obecnej sytuacji – petycję o jej przyjęcie podpisało ponad 10 tys. osób – to Małopolska będzie pierwszym województwem w Polsce, które wprowadzi takie prawo. Pierwszym, ale prawdopodobnie nie ostatnim. W kolejnych regionach pojawiają się takie plany lub mieszkańcy zaczynają się coraz głośniej domagać tego, by samorządy wprowadziły podobne rozwiązania.
Chodzi przede wszystkim o Śląsk, gdzie Zarząd Województwa przyjął już projekt własnej uchwały antysmogowej, która ma przede wszystkim zakazać stosowania paliw o najgorszej jakości, powodujących największą emisję zanieczyszczeń. – Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5 – charakteryzuje cel uchwały portal województwa śląskiego, gdzie można znaleźć więcej szczegółów.
W ślady Śląska chcą pójść też Dolnoślązacy. Tam powstała petycja do samorządowców, w której wzywaj do zdecydowanych działań na rzecz poprawy powietrza. – Postulujemy, aby Gmina Wrocław i inne samorządy pilnie i czynnie – na miarę ujawnionego w tych dnia zagrożenia smogiem – przygotowały przepisy pozwalające skutecznie walczyć z trującym powietrzem – na wzór Krakowa i Małopolski. Należy to zrobić w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, który w zeszłym roku obiecał „rychłe opracowanie dla Wrocławia i województwa tzw. Uchwały Antysmogowej” – czytamy w petycji, którą możecie przeczytać i podpisać TUTAJ.
O uchwale antysmogowej zaczęto też mówić w Poznaniu, gdzie pojawił się oryginalny pomysł, by skonstruować ją tak, żeby powstrzymywała ludzi przed paleniem w piecach i kominkach, kiedy jest mróz. Z czego wynika, że w lecie ogrzewać miałoby być wolno, ale za to nie wolno by było tego robić, kiedy jest mróz.
Ot taki smogowy Paragraf 22.
Fot. Wrocław, Smogowa Mapa Polski.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.