Kolejne województwa chcą uchwał antysmogowych. Śląskie ma projekt. Dolnośląskie zbiera podpisy

Już 23 stycznia w małopolskim Sejmiku Województwa dojdzie do głosowania nad uchwałą antysmogową. Nowe prawo ma być ważnym krokiem na drodze do tego, by mieszkańcy województwa przestali palić najgorszym paliwem w najgorszych piecach.

Jeżeli głosowanie w sejmiku pójdzie po myśli zwolenników zmiany obecnej sytuacji – petycję o jej przyjęcie podpisało ponad 10 tys. osób – to Małopolska będzie pierwszym województwem w Polsce, które wprowadzi takie prawo. Pierwszym, ale prawdopodobnie nie ostatnim. W kolejnych regionach pojawiają się takie plany lub mieszkańcy zaczynają się coraz głośniej domagać tego, by samorządy wprowadziły podobne rozwiązania.

Chodzi przede wszystkim o Śląsk, gdzie Zarząd Województwa przyjął już projekt własnej uchwały antysmogowej, która ma przede wszystkim zakazać stosowania paliw o najgorszej jakości, powodujących największą emisję zanieczyszczeń. – Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5 – charakteryzuje cel uchwały portal województwa śląskiego, gdzie można znaleźć więcej szczegółów.

W ślady Śląska chcą pójść też Dolnoślązacy. Tam powstała petycja do samorządowców, w której wzywaj do zdecydowanych działań na rzecz poprawy powietrza. – Postulujemy, aby Gmina Wrocław i inne samorządy pilnie i czynnie – na miarę ujawnionego w tych dnia zagrożenia smogiem – przygotowały przepisy pozwalające skutecznie walczyć z trującym powietrzem – na wzór Krakowa i Małopolski. Należy to zrobić w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, który w zeszłym roku obiecał „rychłe opracowanie dla Wrocławia i województwa tzw. Uchwały Antysmogowej” – czytamy w petycji, którą możecie przeczytać i podpisać TUTAJ.

O uchwale antysmogowej zaczęto też mówić w Poznaniu, gdzie pojawił się oryginalny pomysł, by skonstruować ją tak, żeby powstrzymywała ludzi przed paleniem w piecach i kominkach, kiedy jest mróz. Z czego wynika, że w lecie ogrzewać miałoby być wolno, ale za to nie wolno by było tego robić, kiedy jest mróz.

Ot taki smogowy Paragraf 22.

Fot. Wrocław, Smogowa Mapa Polski.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o