Udostępnij

Kolejne zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów

03.04.2019

Małopolscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które są odpowiedzialne za wywóz i składowanie nielegalnych odpadów w Czechach.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Krakowie od miesięcy pracowali nad rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów zagrażających życiu i zdrowiu oraz środowisku.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na przestrzeni ostatniego półrocza. Wówczas zarzuty usłyszało 3 mężczyzn, którzy decyzją Sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wczorajsze działania ( 2.04.) doprowadziły do zatrzymania 5 osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Małopolscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu policjantów ze SPAP-u z Krakowa i Katowic weszli do kilkunastu wytypowanych hal jak również magazynów i mieszkań osób podejrzewanych.

Dzisiaj rano, miał miejsce dalszy ciąg zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej. Są to dwaj mężczyźni w wieku 38 i 27 lat. Obaj są mieszkańcami Śląska i zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania, bezpośrednio po tym jak wrócili z zagranicy po załatwieniu „interesów” związanych z upłynnianiem kolejnych partii odpadów. Starszy z nich organizował transport „towaru” oraz wynajmował na fałszywe dokumenty hale. Jak ustalili policjanci był również odpowiedzialny za zapełnienie niebezpiecznymi substancjami szereg takich magazynów na terenie Czech. Młodszy z mężczyzn dopilnowywał rozładunku w halach zarówno w Polsce jak i w Czechach.

Obaj usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom składowała oraz transportowała odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach (art. 258 KK par. 1 oraz art. 183 KK) oraz oszustwa (art. 286 KK), dokonanego na właścicielach hal.

Ścisła współpraca z policją czeską, pozwoliła na błyskawiczną lokalizację magazynów usytuowanych na ich terenie, w których polska grupa trzymała nielegalne odpady. Nasi czescy koledzy zatrzymali także swojego obywatela, który współpracował z ze sprawcami przy wynajmowaniu hal.

Jak podkreślają policjanci , śledztwo jest wielowątkowe i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

 

O wtorkowych zatrzymaniach informowaliśmy tutaj.

Źródło: Informacja prasowa KGP

Zdjęcie: Shutterstock/Robson90

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.