Kolejne zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów

2001
0
Podziel się:

Małopolscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które są odpowiedzialne za wywóz i składowanie nielegalnych odpadów w Czechach.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Krakowie od miesięcy pracowali nad rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów zagrażających życiu i zdrowiu oraz środowisku.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na przestrzeni ostatniego półrocza. Wówczas zarzuty usłyszało 3 mężczyzn, którzy decyzją Sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wczorajsze działania ( 2.04.) doprowadziły do zatrzymania 5 osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Małopolscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu policjantów ze SPAP-u z Krakowa i Katowic weszli do kilkunastu wytypowanych hal jak również magazynów i mieszkań osób podejrzewanych.

Dzisiaj rano, miał miejsce dalszy ciąg zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej. Są to dwaj mężczyźni w wieku 38 i 27 lat. Obaj są mieszkańcami Śląska i zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania, bezpośrednio po tym jak wrócili z zagranicy po załatwieniu „interesów” związanych z upłynnianiem kolejnych partii odpadów. Starszy z nich organizował transport „towaru” oraz wynajmował na fałszywe dokumenty hale. Jak ustalili policjanci był również odpowiedzialny za zapełnienie niebezpiecznymi substancjami szereg takich magazynów na terenie Czech. Młodszy z mężczyzn dopilnowywał rozładunku w halach zarówno w Polsce jak i w Czechach.

Obaj usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom składowała oraz transportowała odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach (art. 258 KK par. 1 oraz art. 183 KK) oraz oszustwa (art. 286 KK), dokonanego na właścicielach hal.

Ścisła współpraca z policją czeską, pozwoliła na błyskawiczną lokalizację magazynów usytuowanych na ich terenie, w których polska grupa trzymała nielegalne odpady. Nasi czescy koledzy zatrzymali także swojego obywatela, który współpracował z ze sprawcami przy wynajmowaniu hal.

Jak podkreślają policjanci , śledztwo jest wielowątkowe i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

 

O wtorkowych zatrzymaniach informowaliśmy tutaj.

Źródło: Informacja prasowa KGP

Zdjęcie: Shutterstock/Robson90

Podziel się: