Udostępnij

Kolejne zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów

03.04.2019

Małopolscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które są odpowiedzialne za wywóz i składowanie nielegalnych odpadów w Czechach.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Krakowie od miesięcy pracowali nad rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów zagrażających życiu i zdrowiu oraz środowisku.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na przestrzeni ostatniego półrocza. Wówczas zarzuty usłyszało 3 mężczyzn, którzy decyzją Sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wczorajsze działania ( 2.04.) doprowadziły do zatrzymania 5 osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Małopolscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu policjantów ze SPAP-u z Krakowa i Katowic weszli do kilkunastu wytypowanych hal jak również magazynów i mieszkań osób podejrzewanych.

Dzisiaj rano, miał miejsce dalszy ciąg zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej. Są to dwaj mężczyźni w wieku 38 i 27 lat. Obaj są mieszkańcami Śląska i zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania, bezpośrednio po tym jak wrócili z zagranicy po załatwieniu „interesów” związanych z upłynnianiem kolejnych partii odpadów. Starszy z nich organizował transport „towaru” oraz wynajmował na fałszywe dokumenty hale. Jak ustalili policjanci był również odpowiedzialny za zapełnienie niebezpiecznymi substancjami szereg takich magazynów na terenie Czech. Młodszy z mężczyzn dopilnowywał rozładunku w halach zarówno w Polsce jak i w Czechach.

Obaj usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom składowała oraz transportowała odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach (art. 258 KK par. 1 oraz art. 183 KK) oraz oszustwa (art. 286 KK), dokonanego na właścicielach hal.

Ścisła współpraca z policją czeską, pozwoliła na błyskawiczną lokalizację magazynów usytuowanych na ich terenie, w których polska grupa trzymała nielegalne odpady. Nasi czescy koledzy zatrzymali także swojego obywatela, który współpracował z ze sprawcami przy wynajmowaniu hal.

Jak podkreślają policjanci , śledztwo jest wielowątkowe i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

 

O wtorkowych zatrzymaniach informowaliśmy tutaj.

Źródło: Informacja prasowa KGP

Zdjęcie: Shutterstock/Robson90

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.