Udostępnij

Kolejny wieczór, kiedy Kraków jest zieloną plamą na mapie jakości powietrza. W Skale gorzej niż w Azji

07.10.2019

Dziś kolejny wieczór, kiedy Kraków jest zieloną plamą na smogowej mapie Polski.

Nie oznacza to, że smogu w Krakowie już nie będzie. Będzie. Wystarczy większy mróz i inwersja, by stężenia skoczyły w górę.

Do miasta spłyną zanieczyszczenia z okolicznych miejscowości. Kraków może być bowiem zieloną plamą, ale tego samego nie da się powiedzieć o tzw. krakowskim obwarzanku, który w dawnej stolicy bywa pieszczotliwie nazywany „Trujmiastem”. Albo zatrzymają się w nim te lokalne, których jest teraz mniej, ale wciąż są.

Ale nie oznacza to także, że nie należy zwracać uwagi na to, że dzięki zakazowi ogrzewania paliwami stałymi Kraków każdego dnia zyskuje kilka godzin czystego, a przynajmniej czystszego powietrza.

Być może to właśnie te mapy otworzą oczy włodarzom innych polskich miast i miasteczek, a także politykom pracującym w regionach i Warszawie, i doprowadzą w końcu do tego, że oddychać będzie się zimą dało w całej Polsce. A nie tylko – zawsze chciałem to napisać – w Krakowie. Zatem w piątek wieczorem było tak:

 

Wczoraj tak:

A dzisiaj, w okolicach 20.00, tak:

 width=

Z tym, że sama mapa potrzebuje odpowiedniego kontekstu.

Ten zapewnia niezawodna Skała. Tam dziś czujniki Airly pokazują mniej więcej 500 ug pyłu PM10 na m3 powietrza. Czyli około 1000 proc. dobowej normy. To więcej niż w większości azjatyckich metropolii. W Taszkiencie, który jest teraz pierwszy na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata Air Visual* jest teraz na przykład około 320 ug pyłu PM10 na m3 powietrza. Polskich miejscowości, gdzie już jest fatalnie, da się wskazać zresztą sporo więcej. Wyliczać dałoby się długo, a zacząć można na przykład od Rybnika.

Rybnik Smog

Na którym, by się jednak nie skończyło. Co bardzo łatwo można ustalić z pomocą mapy jakości polskiego powietrza.

* Ranking uwzględnia tylko największe miasta, a jego metodologia ma liczne ograniczenia. Trzeba go więc traktować jak zabawę.

Mapy: Airly.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.