Kolejny wieczór, kiedy Kraków jest zieloną plamą na mapie jakości powietrza. W Skale gorzej niż w Azji

13582
3
Podziel się:

Dziś kolejny wieczór, kiedy Kraków jest zieloną plamą na smogowej mapie Polski.

Nie oznacza to, że smogu w Krakowie już nie będzie. Będzie. Wystarczy większy mróz i inwersja, by stężenia skoczyły w górę.

Do miasta spłyną zanieczyszczenia z okolicznych miejscowości. Kraków może być bowiem zieloną plamą, ale tego samego nie da się powiedzieć o tzw. krakowskim obwarzanku, który w dawnej stolicy bywa pieszczotliwie nazywany “Trujmiastem”. Albo zatrzymają się w nim te lokalne, których jest teraz mniej, ale wciąż są.

Ale nie oznacza to także, że nie należy zwracać uwagi na to, że dzięki zakazowi ogrzewania paliwami stałymi Kraków każdego dnia zyskuje kilka godzin czystego, a przynajmniej czystszego powietrza.

Być może to właśnie te mapy otworzą oczy włodarzom innych polskich miast i miasteczek, a także politykom pracującym w regionach i Warszawie, i doprowadzą w końcu do tego, że oddychać będzie się zimą dało w całej Polsce. A nie tylko – zawsze chciałem to napisać – w Krakowie. Zatem w piątek wieczorem było tak:

 

Wczoraj tak:

A dzisiaj, w okolicach 20.00, tak:

Z tym, że sama mapa potrzebuje odpowiedniego kontekstu.

Ten zapewnia niezawodna Skała. Tam dziś czujniki Airly pokazują mniej więcej 500 ug pyłu PM10 na m3 powietrza. Czyli około 1000 proc. dobowej normy. To więcej niż w większości azjatyckich metropolii. W Taszkiencie, który jest teraz pierwszy na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata Air Visual* jest teraz na przykład około 320 ug pyłu PM10 na m3 powietrza. Polskich miejscowości, gdzie już jest fatalnie, da się wskazać zresztą sporo więcej. Wyliczać dałoby się długo, a zacząć można na przykład od Rybnika.

Rybnik Smog

Na którym, by się jednak nie skończyło. Co bardzo łatwo można ustalić z pomocą mapy jakości polskiego powietrza.

* Ranking uwzględnia tylko największe miasta, a jego metodologia ma liczne ograniczenia. Trzeba go więc traktować jak zabawę.

Mapy: Airly.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KasiaWitoldDarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

Fajnie ale w/g metodologii stosowanej prze UE Kraków dalej jest mocno zanieczyszczony. W tym sezonie mieli już 5 przekroczeń dopuszczalnego stężenie pyłu PM10, a w Rybniku było 6. Na początku października były dni gdy to Kraków był czerwoną plamą na tle zieleni, nawet na Śląsku. To, że wczoraj było odwrotnie zawdzięcza głównie pogodzie czyli deszczom które spłukały pył. Ale dzisiaj już jest inaczej, na al. Krasińskiego stężenie PM10 od rana utrzymuje sie na poziomie powyżej 100 mikrogram. Niewiele lepiej na innych punktach pomiarowych, wszędzie powyżej 50 mikrogram czyli duża szansa na pzrekroczenie dopuszczalnej średniej dobowej. Dla porównania w Rybniku spadł… Czytaj więcej »

Witold
Gość
Witold

Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że nocą nadal niektóre kominy zaczynają “oddychać” w Krakowie.

Kasia
Gość
Kasia

Ja rozumiem,że ludzie w gminach ościennych dalej ogrzewają domy węglem i drewnem,ale po co palą liście?-gmina K-L.I jedno pytanie, dlaczego w Krk nie ma jeszcze całorocznej(a przynajmniej paź-luty), darmowej komunikacji miejskiej-ktoś policzył ten koszt?