Udostępnij

Kolejny wirus z „pandemicznym” potencjałem. Źródłem hodowle świń

15.01.2024

Chińscy naukowcy ostrzegają przed kolejnym, potencjalnie groźnym wirusem. To odmiana świńskiej grypy, znaleziona na farmach Państwa Środka. To kolejny patogen, który zagraża ludziom w związku z hodowlą zwierząt na mięso.

Pojawienie się nowego szczepu wirusa świńskiej grypy H1N1 potwierdził zespół naukowców z trzech chińskich uniwersytetów i brytyjskiego University of Nottingham. W pracach uczestniczyli też uczeni z chińskiego Centrum Kontroli Chorób.

Badacze odkryli wirusa w próbkach pobranych z farm w latach 2011-2018. Wykryty szczep oznaczyli symbolem G4. Jak opisują na łamach amerykańskiego „Proceedings of the National Academy of Sciences”, patogen charakteryzuje się „wszystkimi cechami istotnymi dla wirusów pandemicznych”.Czytaj również: Koronawirus może być groźniejszy dla tych, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem? Odpowiadamy

Nie ma na razie dowodów, by szczep G4 krążył wśród ludzi – uspokajają uczeni. Podkreślają też, że jego wykrycie nie oznacza nieuchronnego pojawienia się kolejnej pandemii.

Badacze zaznaczyli, że teraz najważniejsza jest obserwacja ognisk wirusa w hodowlach. Jak podkreślają, najbardziej zagrożone są gęsto zaludnione obszary.

Ryzyko jest największe w pobliżu farm, przemysłowych hodowli, rzeźni i tak zwanych „mokrych targów”, gdzie zwierzęta są przetrzymywane, zabijane i sprzedawane. Przypuszcza się, że właśnie z takiego miejsca pochodzi koronawirus SARS-CoV-2. To kolejny przypadek patogenu, który grozi ludziom w związku z konsumpcją zwierzęcego mięsa. Była ona jedną z przyczyn epidemii ptasiej grypy (źródłem były farmy drobiu) czy wirusa SARS-CoV-1 (pochodzącego najprawdopodobniej od nietoperzy).

Źródło zdjęcia: acceptphoto / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.