Komary nie przenoszą koronawirusa. Badania potwierdzają opinię WHO

1269
0
Podziel się:

Badania naukowców z Kansas State University potwierdzają przypuszczenia Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli chodzi możliwość rozprzestrzeniania się COVID-19 za pośrednictwem komarów. Amerykańcy badacze jako pierwsi potwierdzili, że brzęczące owady nie mogą przenosić koronawirusa SARS-CoV-2.

Badacze z amerykańskiego Kansas State University postanowili eksperymentalnie sprawdzić możliwość transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem komarów.

Czytaj także: Chmary komarów to norma podczas wilgotnego lata. Walczyć z nimi mogą żaby i jerzyki

Choć eksperci WHO niemal od początku pandemii przekreślali taką możliwość, Amerykanie jako pierwsi dostarczyli empirycznych dowodów na ten temat. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports„.

„Podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia definitywnie stwierdziła, że ​​komary nie mogą przenosić wirusa, nasze badanie jest pierwszym, które dostarcza rozstrzygających danych potwierdzających tę teorię” – powiedział prof. Stephen Higgs, specjalizujący się w bezpieczeństwie biologicznym, patobiologii i medycynie diagnostycznej.

Czytaj również: Inwazja komarów. Czy do Polski dotrą choroby tropikalne?

Badanie potwierdziło podejrzenia, że wirus nie jest w stanie replikować się za pośrednictwem trzech szeroko rozpowszechnionych gatunkach komarów: Aedes aegypti, Aedes albopictus i Culex quinquefasciatus. W związku z tym stwierdzono, że nie jest możliwe, by brzęczące owady przyczyniły się do rozwoju pandemii.

_

Zdjęcie: Shutterstock/mycteria

Podziel się: