Udostępnij

Pomysł z Irlandii: strefy z zakazem palenia drewnem. Kominki pod lupą w kolejnych krajach

08.09.2020

Wielka Brytania zakazuje sprzedaży mokrego drewna, a Irlandia zapowiada ograniczenia jego używania do ogrzewania domów. Kominki i piece na drewno wciąż są głównym źródłem smogu w wielu miejscach na świecie.

Przykładem może być sytuacja z Irlandii, gdzie palenie drewnem jest główną przyczyną smogu w wielu miejscowościach. Zbadali to naukowcy z
Uniwersytetu z Cork, którzy dokładnie sprawdzili skład smogu w miastach Killarney, Birr i Enniscorthy. Do wszystkich z nich nie dociera gazociąg, nie obowiązują też przepisy zabraniające palenia węglem. Dlatego walka z niską emisją jest utrudniona.

Węglowy zakaz „niekonstytucyjny”, jeśli jednocześnie można palić drewnem

„Smog jest związany ze wszystkimi paliwami stałymi, nie tylko z węglem” – powiedział o konkluzjach badania kierujący zespołem naukowym prof. John Wenger.

Uczeni drobiazgowo sprawdzili, z czego złożone są cząstki pyłu unoszącego się w powietrzu w miejscowościach objętych badaniem. W ten sposób ustalili, że węgiel nie był tam największym problemem. Najbardziej zanieczyszczający był dym z torfu, sprzedawanego na zielonej wyspie przez składy opałowe. Na drugim miejscu we wszystkich przypadkach znalazło się drewno.

Czytaj również: W Montrealu zakazano używania kominków na drewno

Właśnie dlatego władze w Irlandii zastanawiają się nad zakazem używania wszystkich paliw stałych w tak zwanych „Low Smoke Zones” (strefach bez dymu), obowiązujących w 29 miastach. Dziś nie można tam palić wyłącznie węglem.

Według ministra środowiska Richarda Burtona przepisy zabraniające ogrzewania domów węglem mogą być „niekonstytucyjne”, jeśli jednocześnie zezwala się na palenie w piecach drewnem i torfem.

Mokre drewno na cenzurowanym w Anglii

Podobne regulacje wchodzą już w życie w całej Wielkiej Brytanii. Władze zauważyły tam, że w marketach budowlanych sprzedawane jest często mokre drewno, odpowiadające za dużą część domowych emisji pyłów.

„Urocze kominki i piece opalane drewnem są używane w wielu domach w całym kraju. Są one jednak również największym źródłem szkodliwych zanieczyszczeń wpływających na zdrowie Brytyjczyków” – zauważył sekretarz ds. Środowiska George Eustice, cytowany przez BBC.

Dlatego parlament w Londynie zdecydował o zakazie sprzedawania mokrego drewna w paczkach o objętości mniejszej niż dwa metry sześcienne. Wejdzie on w życie w lutym przyszłego roku. Przepisy na razie będą obowiązywać w Anglii, ale podobne przyjęcie podobnych regulacji rozważają też władze Szkocji i Walii.

Kominek zanieczyszcza – nawet jeśli palimy suchym drewnem

Drewno przyczynia się do powstawania smogu, również tam, gdzie węgiel jest rzadko używany do ogrzewania domów. Pokazuje to raport Jakuba Jędraka i Piotra Siergieja, którzy przytaczają przykłady z całego świata.

„W Seattle (USA), podczas sezonu grzewczego zanotowano aż 62 proc. wpływ spalania drewna na jakość powietrza. Najwyższy udział pyłów PM2.5 ze spalania biomasy zanotowano w Australii (Tasmania) – 77 proc., Nowej Zelandii – 90 proc. i Australii (Lauceston) – 95 proc. w sezonie grzewczym. Również płd. Niemcy to aż 59 proc., przedmieścia Helsinek – 31-66 proc. udział spalania drewna w PM2,5” – czytamy w raporcie, powołującym się na dane Światowej Organizacji Zdrowia.

Raport przedstawia również wyniki badań Krystyny Kubicy i Roberta Kubicy, inżynierów z Instytutu Ekonomii Środowiska i Politechniki Śląskiej. Naukowcy sprawdzili, jak bardzo zanieczyszczają kominki niespełniające unijnych norm ekoprojektu dotyczących emisyjności. Okazało się, że nawet te opalane dobrej jakości drewnem w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do powstawania zanieczyszczenia pyłem. Z komina w tym przypadku może unosić się aż 1350 miligramów szkodliwych pyłów na każdy metr sześcienny spalin. Jeśli będzie ono wilgotne, wartość możne wzrosnąć do 2180 miligramów/m3. Oznacza to, że emisyjność kominka może przekraczać określone prawem limity nawet 55-krotnie.

Dwa tysiące dolarów kary za rozpalenie w kominku

Miasta i kraje ograniczające palenie w kominkach traktują sprawę bardzo poważnie. Na przykład w Montrealu można rozpalać ogień tylko w najnowocześniejszych z nich, emitujących najwyżej 2 gramy pyłu na godzinę. Osobom łamiącym to prawo grożą mandaty – za pierwsze przewinienie kara wynosi od 100 do 500 dolarów kanadyjskich (ok. 280 zł do 1400 zł), a za kolejne nawet do 2 tys.

San Francisco zabroniło instalowania kominków i kotłów na drewno oraz pellet w nowych budynkach. To również jedno z wielu amerykańskich miast z zakazem palenia drewnem w dni z dużym smogiem. Na tej liście znajduje się również Denver w Kolorado, Puget Sound w stanie Waszyngton i San Joaquin w Kalifornii.

Australijska Canberra dopłatami zachęca właścicieli kominków i kotłów na drewno do przejścia na ogrzewanie źródłami odnawialnymi.

Polski Alarm Smogowy walczy o ograniczenia w paleniu drewnem w Małopolsce. Aktywiści chcą zakazu korzystania z kominków w czasie smogu. Regulacje dotyczyłyby domów, w których nie są one jedynym źródłem ogrzewania. Miałyby obowiązywać w dni, gdy stężenie dobowe pyłów w powietrzu przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny. Alarm proponuje, by takie zapisy znalazły się w nowym Programie ochrony powietrza, który wojewódzcy radni mają uchwalić do końca września.

Źródło zdjęcia: kostasgr / Shutterstock








Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.