Udostępnij

Koniec hodowli zwierząt na futra w Holandii. Zginą jednak setki tysięcy norek

26.06.2020

Wśród pracowników holenderskich ferm futrzarskich szerzy się koronawirus, dlatego parlament zdecydował o wcześniejszym wprowadzeniu zakazu hodowli norek. Ponieważ pojawiły się podejrzenia, że futrzaki mogą przenosić wirusa, zdecydowano także o wybiciu wszystkich zwierząt w fermach, w których odnotowano przypadki zakażeń.

Holandia jest jednym z największych producentów futer z norek na świecie, tuż obok Chin, Danii i Polski. W trosce o dobrostan zwierząt planowane było zamknięcie hodowli. Ponieważ już kilkanaście z nich stało się ogniskami COVID-19, we wtorek holenderski parlament zdecydował o wcześniejszym zamknięciu obiektów. Wszystkie fermy zostaną zlikwidowane już w tym roku. Według wcześniejszych ustaleń hodowcy mieli czas do końca 2023 roku.

„To ogromny przełom. Uśmiercanie zwierząt dla ich futer w Holandii dobiega końca” – komentuje Esther Ouwehand z holenderskiej Partii na rzecz Zwierząt. „Poza tym, że hodowla norek jest moralnie naganna, teraz jest po prostu nie do utrzymania ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego” – podkreśla polityczka.

Ogniska wirusa i zagazowanie norek

Problem z hodowlami norek narastał co najmniej od drugiej połowy kwietnia. Po tym, jak kolejne fermy stały się ogniskami koronawirusa, władze zdecydowały o wybiciu wszystkich zwierząt, które mogły mieć kontakt z zakażonymi pracownikami. Pojawiły się bowiem poważne podejrzenia, że norki mogą przenosić wirusa, przy czym same nie mieć objawów choroby.

Jak podaje „The Washington Post”, w Holandii zabito już z tego powodu co najmniej pół miliona norek. Do uśmiercenia zwierząt wykorzystano tlenek węgla.

Spór o rekompensaty

Kontrowersje wśród holenderskich polityków wywołała także kwestia rekompensat dla hodowców norek, na które ostatecznie zgodziła się większość parlamentarna. Zakaz planowany na 1 stycznia 2024 roku miał bowiem wejść w życie bez finansowego wsparcia dla branży futrzarskiej.

„National Geographic” zwraca uwagę, że wcielaniem w życie postanowień parlamentarzystów zajmie się teraz rząd. To najprawdopodobniej od ustaleń z hodowcami norek – w tym ustalonych wysokości rekompensat – będzie zależeć szczegółowy harmonogram likwidacji branży.

W Polsce spór o zamknięcie hodowli zwierząt na futra ciągnie się od lat. O zamknięcie ferm walczy Fundacja Otwarte Klatki, a ich petycję w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Lynsey Grosfield

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.