Udostępnij

Koniec hodowli zwierząt na futra w Holandii. Zginą jednak setki tysięcy norek

26.06.2020

Wśród pracowników holenderskich ferm futrzarskich szerzy się koronawirus, dlatego parlament zdecydował o wcześniejszym wprowadzeniu zakazu hodowli norek. Ponieważ pojawiły się podejrzenia, że futrzaki mogą przenosić wirusa, zdecydowano także o wybiciu wszystkich zwierząt w fermach, w których odnotowano przypadki zakażeń.

Holandia jest jednym z największych producentów futer z norek na świecie, tuż obok Chin, Danii i Polski. W trosce o dobrostan zwierząt planowane było zamknięcie hodowli. Ponieważ już kilkanaście z nich stało się ogniskami COVID-19, we wtorek holenderski parlament zdecydował o wcześniejszym zamknięciu obiektów. Wszystkie fermy zostaną zlikwidowane już w tym roku. Według wcześniejszych ustaleń hodowcy mieli czas do końca 2023 roku.

„To ogromny przełom. Uśmiercanie zwierząt dla ich futer w Holandii dobiega końca” – komentuje Esther Ouwehand z holenderskiej Partii na rzecz Zwierząt. „Poza tym, że hodowla norek jest moralnie naganna, teraz jest po prostu nie do utrzymania ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego” – podkreśla polityczka.

Ogniska wirusa i zagazowanie norek

Problem z hodowlami norek narastał co najmniej od drugiej połowy kwietnia. Po tym, jak kolejne fermy stały się ogniskami koronawirusa, władze zdecydowały o wybiciu wszystkich zwierząt, które mogły mieć kontakt z zakażonymi pracownikami. Pojawiły się bowiem poważne podejrzenia, że norki mogą przenosić wirusa, przy czym same nie mieć objawów choroby.

Jak podaje „The Washington Post”, w Holandii zabito już z tego powodu co najmniej pół miliona norek. Do uśmiercenia zwierząt wykorzystano tlenek węgla.

Spór o rekompensaty

Kontrowersje wśród holenderskich polityków wywołała także kwestia rekompensat dla hodowców norek, na które ostatecznie zgodziła się większość parlamentarna. Zakaz planowany na 1 stycznia 2024 roku miał bowiem wejść w życie bez finansowego wsparcia dla branży futrzarskiej.

„National Geographic” zwraca uwagę, że wcielaniem w życie postanowień parlamentarzystów zajmie się teraz rząd. To najprawdopodobniej od ustaleń z hodowcami norek – w tym ustalonych wysokości rekompensat – będzie zależeć szczegółowy harmonogram likwidacji branży.

W Polsce spór o zamknięcie hodowli zwierząt na futra ciągnie się od lat. O zamknięcie ferm walczy Fundacja Otwarte Klatki, a ich petycję w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Lynsey Grosfield

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.