Udostępnij

Koniec smogu na ten tydzień? Synoptyk IMGW: powoli będzie się poprawiać

23.01.2025

Od kilku dni smogowa czapa wisi nad większą częścią kraju. Normy jakości powietrza przekroczone są w wielu miejscach o kilkaset procent. O to, kiedy możemy spodziewać się poprawy pytamy synoptyka IMGW.

Trzy dni z rzędu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało alerty RCB do części mieszkańców z województw dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Szczególnie trudno oddycha się na południu kraju, ale dotknięta była także centralna część Polski. W noc ze środy na czwartek (22/23 stycznia) najbardziej zanieczyszczonym miastem była stolica:

Kraków na 20 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie

23 stycznia sytuacja nieco się poprawiła. Na al. Niepodległości w Warszawie normy drobnych cząsteczek PM2.5 były przekroczone „tylko” o 125 proc. Co ciekawe, w czwartkowy wieczór dużo gorzej było chociażby w Gdańsku, gdzie państwowa stacja monitoringu wskazywała 250 proc. normy PM2.5. Z kolei w Łodzi sytuacja wygląda podobnie (220 proc. normy).

Najgorsza sytuacja jest w Małopolsce, a konkretniej w Krakowie i gminach z tzw. obwarzanka, czyli graniczących ze stolicą województwa.

Sam Kraków jest dziś 20 najbardziej zanieczyszczonym z miast na świecie, które zostały ujęte w ramach zestawienia World Air Quality Index. Na krakowskich Alejach Trzech Wieszczów PM2.5 osiągnęło niemal 500 proc. normy wyznaczonej przez WHO.

Za smogowy maraton odpowiada nałożenie się na siebie kilku czynników. Głównym źródłem emisji zanieczyszczeń są przydomowe kotły. Te były szczególnie chętnie użytkowane ze względu na minusowe temperatury nocą. W tej sytuacji nie pomogła bezwietrzna pogoda. O to, kiedy możemy spodziewać się poprawy pytamy w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

W weekend powinno być już lepiej. „Sytuacja powoli będzie się poprawiać”

– W ubiegłą sobotę i niedzielę Polska znajdowała się w zasięgu wyżu, który swoje centrum miał nad Bałkanami. To powodowało napływ ciepłego, bardziej wilgotnego powietrza nad obszar naszego kraju. Chociaż jest to pogoda wyżowa, to znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, szczególnie wschód naszego kraju i warunki wietrzne są słabe. Wiatr nie wieje, powietrze jest stabilne, więc zalega nad nami. Zalegają też zanieczyszczenia – mówi synoptyk Grażyna Dąbrowska z IMGW, zapytana przez SmogLab.

Dla tych, którzy szczególnie cierpią w ostatnich dniach z powodu złej jakości powietrza, są dobre informacje. – Sytuacja powoli będzie się poprawiać. Już dzisiaj na zachodnich obszarach kraju wchodzą fronty atmosferyczne, w związku z tym będą podmuchy powietrza, wiatr będzie porywisty, więc zastoiska zostaną wymienione – wyjaśnia Grażyna Dąbrowska.

Zdaniem ekspertki najdłużej niekorzystna sytuacja utrzyma się na południowym wschodzie kraju, ponieważ tam jeszcze w piątek 24 stycznia sytuacja wietrzna będzie spokojna. – W kolejnych godzinach w sobotę, także tam sytuacja poprawi się zdecydowanie. Będą silniejsze porywy wiatru, nie powinny tworzyć się mgły – dodaje synoptyk IMGW, zastrzegając, że mgły mogą jednak występować jeszcze z czwartku na piątek oraz w kolejną noc.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/misaelramiresp

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.