Udostępnij

Koniec walki o małopolską uchwałę antysmogową. Sąd ponownie odrzucił skargi

17.05.2021

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wniosek o kasację orzeczenie dotyczącego uchwały antysmogowej dla Małopolski. Jej regulacje nie podobały się między innymi sprzedawcom węgla. Oznacza to, że obowiązującym od 2017 roku zapisom nie grozi już unieważnienie.

Pierwotną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wniosły dwie osoby prywatne i dwie firmy zajmujące się sprzedażą węgla. Lista argumentów przeciwko nowemu prawu była długa. Według skarżących naraża ono na straty finansowe osoby, które będą musiały wymienić piec na spełniający wymogi przedstawione w uchwale. Skargi zawierały również odniesienia do Konstytucji i regulacji określających ustrój państwowy. Jak czytamy, Polska jest jednolitym, unitarnym państwem, z czym kłóci się wprowadzanie bardzo różnych zasad prawa dla poszczególnych regionów.

Inny argument mówił o tym, że tak daleko idące ograniczenia powinny wynikać z ustawy, a nie wojewódzkiej uchwały. W końcu skarżący powołali się na zasadę wolności gospodarczej i możliwość strat, które poniosą przez brak możliwości sprzedaży węgla lub urządzeń grzewczych.

Skargi oddalone

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił wszystkie skargi dotyczące uchwały. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy, że prawo nie zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej, a kotły czy węgiel dalej mogą być sprzedawane – w tym poza granice województwa.

Sąd zwrócił też uwagę na to, że możliwość wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych wynika wprost z ogólnokrajowych norm. Przede wszystkim jednak nowe prawo ma zagwarantować Małopolanom możliwość oddychania zdrowym powietrzem. Dlatego, według sądu, „efekty wprowadzonej regulacji pozostają w odpowiedniej proporcji do ograniczeń i obciążeń ekonomicznych nakładanych na obywateli”. W ten sposób WSA odrzucił argumenty mówiące o kosztach odejścia od ogrzewania złej jakości węglem, które można obniżyć korzystając z publicznych dotacji.

Koniec walki o uchwałę

Skarżący mimo to poszli instancję wyżej, wnioskując o kasację wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ten uznał, że nie ma ku temu podstaw. Dzięki temu małopolska uchwała antysmogowa nie jest już zagrożona.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od 1 lipca 2017 roku. Regionalne prawo zabrania palenia w piecach złej jakości materiałami. Chodzi między innymi o muł węglowy, drobny miał czy mokre drewno. Uchwała nakłada również na Małopolan obowiązek wymiany starszych kotłów na te najnowszej generacji. Urządzenia 3 klasy muszą być wymienione do końca przyszłego roku, te spełniające wymogi 4 klasy – do końca 2026. Osobne zasady obowiązują w Krakowie, gdzie już od 2019 roku nie można ogrzewać domów paliwami stałymi.

Źródło zdjęcia: Photomann7 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.