Udostępnij

Koniec z amunicją ołowianą na polowaniach. „To świetna wiadomość dla ptaków”

14.09.2020

„Już niedługo zostanie wprowadzony europejski zakaz stosowania amunicji ołowianej na wszystkich obszarach wodno-błotnych Unii Europejskiej. Poparło go właśnie 18 państw wspólnoty, w tym Polska” – informuje Koalicja Niech Żyją. Jak zaznaczają przyrodnicy, rocznie miliony ptaków wodnych jest zatruwanych właśnie ołowiem z broni myśliwych.

Zespół naukowców i przyrodników apelował do rządu o poparcie proponowanego przez Komisję Europejską zakazu używaniu śrutu ołowianego. „Społeczna mobilizacja i presja odniosły skutek!” – czytamy na stronie facebookowej Niech Żyją. „To przede wszystkim jednak świetna wiadomość dla wielu ptaków wodnych” – piszą przyrodnicy. Na początku września, podczas obrad Komitetu ds. Chemikaliów REACH, Polska dołączyła do 17 innych krajów, które popierają zakaz. Nowe prawo zacznie obowiązywać za dwa lata.

– Ołów jest bardzo szkodliwą substancją. Szkodzi nie tylko ptakom,  które są trafiane śrucinami ołowianymi i giną od strzału. Często myśliwi ranią ptaki. Te nie giną od razu, ale  umierają powoli na ołowicę – mówiła w wywiadzie ze SmogLabem Ludwika Włodek z Koalicji Niech Żyją. W Europie każdego roku myśliwi i strzelcy sportowi wystrzeliwują do środowiska ponad 20 000 ton ołowiu. Bardzo duża część pozostałości po amunicji trafia do wrażliwych siedlisk ptaków wodnych. Co roku 4 miliony ptaków zatruwają się ołowiem. Milion z nich umiera.

Jak zaznaczała Ludwika Włodek, ołów jest też niebezpieczny dla ludzi – np. zaburza rozwój dzieci. – Samo spożywanie ptaków upolowanych za pomocą śrutu ołowianego jest szkodliwe. A myśliwi dają je do zjedzenia swoim dzieciom – tłumaczyła.

W apelu opublikowanym przez Naukę dla Przyrody, zespół ekspertów przekonywał, że wprowadzenie zakazu używania amunicji z ołowiem pomoże w ochronie bioróżnorodności. „Badania wykazały niebezpiecznie wysoki poziom ołowiu w mózgowiu m.in. u 30% gęsi, 36% krzyżówek i 14,6% łabędzi czarnodziobych. Zatrucia ołowiem są jedną z ważnych w skali kraju przyczyn śmierci ptaków szponiastych, w tym bielików–herbowych ptaków Polski” – czytamy w ich stanowisku.

Jak podkreślają członkowie Koalicji Niech Żyją, wprowadzenie zakazu używania amunicji to krok w dobrą stronę. Nie ustają jednak w walce o zakaz polowania na 17 zagrożonych gatunków ptaków, a wniosek w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Gallinago_media/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.