„Już niedługo zostanie wprowadzony europejski zakaz stosowania amunicji ołowianej na wszystkich obszarach wodno-błotnych Unii Europejskiej. Poparło go właśnie 18 państw wspólnoty, w tym Polska” – informuje Koalicja Niech Żyją. Jak zaznaczają przyrodnicy, rocznie miliony ptaków wodnych jest zatruwanych właśnie ołowiem z broni myśliwych.
Zespół naukowców i przyrodników apelował do rządu o poparcie proponowanego przez Komisję Europejską zakazu używaniu śrutu ołowianego. „Społeczna mobilizacja i presja odniosły skutek!” – czytamy na stronie facebookowej Niech Żyją. „To przede wszystkim jednak świetna wiadomość dla wielu ptaków wodnych” – piszą przyrodnicy. Na początku września, podczas obrad Komitetu ds. Chemikaliów REACH, Polska dołączyła do 17 innych krajów, które popierają zakaz. Nowe prawo zacznie obowiązywać za dwa lata.
– Ołów jest bardzo szkodliwą substancją. Szkodzi nie tylko ptakom, które są trafiane śrucinami ołowianymi i giną od strzału. Często myśliwi ranią ptaki. Te nie giną od razu, ale umierają powoli na ołowicę – mówiła w wywiadzie ze SmogLabem Ludwika Włodek z Koalicji Niech Żyją. W Europie każdego roku myśliwi i strzelcy sportowi wystrzeliwują do środowiska ponad 20 000 ton ołowiu. Bardzo duża część pozostałości po amunicji trafia do wrażliwych siedlisk ptaków wodnych. Co roku 4 miliony ptaków zatruwają się ołowiem. Milion z nich umiera.
Jak zaznaczała Ludwika Włodek, ołów jest też niebezpieczny dla ludzi – np. zaburza rozwój dzieci. – Samo spożywanie ptaków upolowanych za pomocą śrutu ołowianego jest szkodliwe. A myśliwi dają je do zjedzenia swoim dzieciom – tłumaczyła.
W apelu opublikowanym przez Naukę dla Przyrody, zespół ekspertów przekonywał, że wprowadzenie zakazu używania amunicji z ołowiem pomoże w ochronie bioróżnorodności. „Badania wykazały niebezpiecznie wysoki poziom ołowiu w mózgowiu m.in. u 30% gęsi, 36% krzyżówek i 14,6% łabędzi czarnodziobych. Zatrucia ołowiem są jedną z ważnych w skali kraju przyczyn śmierci ptaków szponiastych, w tym bielików–herbowych ptaków Polski” – czytamy w ich stanowisku.
Jak podkreślają członkowie Koalicji Niech Żyją, wprowadzenie zakazu używania amunicji to krok w dobrą stronę. Nie ustają jednak w walce o zakaz polowania na 17 zagrożonych gatunków ptaków, a wniosek w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: Gallinago_media/Shutterstock