Udostępnij

Koniec z amunicją ołowianą na polowaniach. „To świetna wiadomość dla ptaków”

14.09.2020

„Już niedługo zostanie wprowadzony europejski zakaz stosowania amunicji ołowianej na wszystkich obszarach wodno-błotnych Unii Europejskiej. Poparło go właśnie 18 państw wspólnoty, w tym Polska” – informuje Koalicja Niech Żyją. Jak zaznaczają przyrodnicy, rocznie miliony ptaków wodnych jest zatruwanych właśnie ołowiem z broni myśliwych.

Zespół naukowców i przyrodników apelował do rządu o poparcie proponowanego przez Komisję Europejską zakazu używaniu śrutu ołowianego. „Społeczna mobilizacja i presja odniosły skutek!” – czytamy na stronie facebookowej Niech Żyją. „To przede wszystkim jednak świetna wiadomość dla wielu ptaków wodnych” – piszą przyrodnicy. Na początku września, podczas obrad Komitetu ds. Chemikaliów REACH, Polska dołączyła do 17 innych krajów, które popierają zakaz. Nowe prawo zacznie obowiązywać za dwa lata.

– Ołów jest bardzo szkodliwą substancją. Szkodzi nie tylko ptakom,  które są trafiane śrucinami ołowianymi i giną od strzału. Często myśliwi ranią ptaki. Te nie giną od razu, ale  umierają powoli na ołowicę – mówiła w wywiadzie ze SmogLabem Ludwika Włodek z Koalicji Niech Żyją. W Europie każdego roku myśliwi i strzelcy sportowi wystrzeliwują do środowiska ponad 20 000 ton ołowiu. Bardzo duża część pozostałości po amunicji trafia do wrażliwych siedlisk ptaków wodnych. Co roku 4 miliony ptaków zatruwają się ołowiem. Milion z nich umiera.

Jak zaznaczała Ludwika Włodek, ołów jest też niebezpieczny dla ludzi – np. zaburza rozwój dzieci. – Samo spożywanie ptaków upolowanych za pomocą śrutu ołowianego jest szkodliwe. A myśliwi dają je do zjedzenia swoim dzieciom – tłumaczyła.

W apelu opublikowanym przez Naukę dla Przyrody, zespół ekspertów przekonywał, że wprowadzenie zakazu używania amunicji z ołowiem pomoże w ochronie bioróżnorodności. „Badania wykazały niebezpiecznie wysoki poziom ołowiu w mózgowiu m.in. u 30% gęsi, 36% krzyżówek i 14,6% łabędzi czarnodziobych. Zatrucia ołowiem są jedną z ważnych w skali kraju przyczyn śmierci ptaków szponiastych, w tym bielików–herbowych ptaków Polski” – czytamy w ich stanowisku.

Jak podkreślają członkowie Koalicji Niech Żyją, wprowadzenie zakazu używania amunicji to krok w dobrą stronę. Nie ustają jednak w walce o zakaz polowania na 17 zagrożonych gatunków ptaków, a wniosek w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Gallinago_media/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.