Udostępnij

Koniec z wyjazdami na narty? Jeśli nie spełnimy celów klimatycznych, turystyka narciarska może znacząco ucierpieć

20.12.2019

Badacze z kanadyjskiego University of Waterloo postanowili przyjrzeć się temu, jak pogłębiające się zmiany klimatu wpłynąć mogą na turystykę związaną z narciarstwem na kontynencie północnoamerykańskim. Według ich analiz, jeśli ludzkość nie podejmie wystarczających działań, zimowe kurorty będą mogły utrzymać się tylko w najwyżej położonych regionach. A to poważnie ograniczy liczbę miejsc, gdzie mieszkańcy i odwiedzający kontynent mogliby poszusować. 

Kanadyjscy naukowcy przyjrzeli się 171 lokalizacjom w Kanadzie i USA, które funkcjonują jako cele turystyki narciarskiej, analizując przy tym dwa scenariusze: jeden, w którym ludzkości udaje się zrealizować postanowienia Porozumienia Paryskiego, a także drugi, w którym działania ograniczające emisje gazów cieplarnianych są niewielkie lub żadne. Przy tak rozbieżnych scenariuszach trudno, by było inaczej: różnica okazuje się być kolosalna. To pokazuje nam, jak wiele zależy od podejmowanych dziś decyzji.

W przypadku zrealizowania założeń Porozumienia Paryskiego duże straty, prowadzące najprawdopodobniej do zamknięcia kurortów, dotkną 12-13 proc. analizowanych lokalizacji do połowy stulecia oraz tylko 13-18 proc. do końca wieku. W przeciwieństwie do tego, w przypadku scenariusza z pozostaniem przy wysokim poziomie emisji, sezony narciarskie zostaną ostatecznie skrócone o połowę w większości ze 117 obszarów objętych badaniem. Zdaniem badaczy już w połowie wieku jedynie na 6 proc. terenów narciarskich w Ontario i 30 proc.w północno-wschodniej części USA będzie opłacało się prowadzić działalność związaną z turystyką narciarską.

„Przyszłość naszego przemysłu narciarskiego, wartego wiele miliardów dolarów, zależy od naszych decyzji w sprawie klimatu. Aby go zachować – a wraz z nim tysiące miejsc pracy, które zapewnia – musimy dokonać transformacji w kierunku obniżenia emisji”- powiedział kierujący badaniami Daniel Scott z Waterloo’s Interdisciplinary Center on Climate Change (IC3). „Jeśli nie uda nam się zrealizować [postanowień – S.M.] Porozumienia Paryskiego, w drugiej połowie stulecia tylko obszary z  najwyżej położonymi wzniesieniami – tj. w Vermont i New Hampshire oraz na wybranych obszarach narciarskich w Quebecu – będą w stanie utrzymać 100-dniowy sezon, a także przez cały okres Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku”.

Oczywiście trzeba skrajnej ignorancji, by na podstawie wniosków dotyczących turystyki narciarskiej w Ameryce Północnej wyrokować na temat sytuacji w Polsce, tym bardziej przenosząc prognozy jeden do jednego. Tak jak wzrost średnich temperatur na świecie o określoną wielkość nie oznacza, że temperatury w ciągu roku wzrastają równomiernie o określoną wartość, tak nie oznacza, że wzrost ten będzie równomierny na całym globie. Skromnie trzeba tu więc rzec, że kwestia ta wymaga osobnych badań. [Nie ma jednak wątpliwości, że zmiany klimatu – w mniejszym lub większym stopniu – wpływają także na to, jak zima wygląda w Europie. O anomaliach pojawiających się tej zimy przeczytać można m.in. tutaj.]

 

Ze szczegółowymi wynikami analiz kanadyjskich badaczy można zapoznać się tutaj.

Źródła: University od Waterloo, „Journal of Sustainable Tourism”

Zdjęcie: Shutterstock/Photobac

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.