Udostępnij

Koniec z wyjazdami na narty? Jeśli nie spełnimy celów klimatycznych, turystyka narciarska może znacząco ucierpieć

20.12.2019

Badacze z kanadyjskiego University of Waterloo postanowili przyjrzeć się temu, jak pogłębiające się zmiany klimatu wpłynąć mogą na turystykę związaną z narciarstwem na kontynencie północnoamerykańskim. Według ich analiz, jeśli ludzkość nie podejmie wystarczających działań, zimowe kurorty będą mogły utrzymać się tylko w najwyżej położonych regionach. A to poważnie ograniczy liczbę miejsc, gdzie mieszkańcy i odwiedzający kontynent mogliby poszusować. 

Kanadyjscy naukowcy przyjrzeli się 171 lokalizacjom w Kanadzie i USA, które funkcjonują jako cele turystyki narciarskiej, analizując przy tym dwa scenariusze: jeden, w którym ludzkości udaje się zrealizować postanowienia Porozumienia Paryskiego, a także drugi, w którym działania ograniczające emisje gazów cieplarnianych są niewielkie lub żadne. Przy tak rozbieżnych scenariuszach trudno, by było inaczej: różnica okazuje się być kolosalna. To pokazuje nam, jak wiele zależy od podejmowanych dziś decyzji.

W przypadku zrealizowania założeń Porozumienia Paryskiego duże straty, prowadzące najprawdopodobniej do zamknięcia kurortów, dotkną 12-13 proc. analizowanych lokalizacji do połowy stulecia oraz tylko 13-18 proc. do końca wieku. W przeciwieństwie do tego, w przypadku scenariusza z pozostaniem przy wysokim poziomie emisji, sezony narciarskie zostaną ostatecznie skrócone o połowę w większości ze 117 obszarów objętych badaniem. Zdaniem badaczy już w połowie wieku jedynie na 6 proc. terenów narciarskich w Ontario i 30 proc.w północno-wschodniej części USA będzie opłacało się prowadzić działalność związaną z turystyką narciarską.

„Przyszłość naszego przemysłu narciarskiego, wartego wiele miliardów dolarów, zależy od naszych decyzji w sprawie klimatu. Aby go zachować – a wraz z nim tysiące miejsc pracy, które zapewnia – musimy dokonać transformacji w kierunku obniżenia emisji”- powiedział kierujący badaniami Daniel Scott z Waterloo’s Interdisciplinary Center on Climate Change (IC3). „Jeśli nie uda nam się zrealizować [postanowień – S.M.] Porozumienia Paryskiego, w drugiej połowie stulecia tylko obszary z  najwyżej położonymi wzniesieniami – tj. w Vermont i New Hampshire oraz na wybranych obszarach narciarskich w Quebecu – będą w stanie utrzymać 100-dniowy sezon, a także przez cały okres Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku”.

Oczywiście trzeba skrajnej ignorancji, by na podstawie wniosków dotyczących turystyki narciarskiej w Ameryce Północnej wyrokować na temat sytuacji w Polsce, tym bardziej przenosząc prognozy jeden do jednego. Tak jak wzrost średnich temperatur na świecie o określoną wielkość nie oznacza, że temperatury w ciągu roku wzrastają równomiernie o określoną wartość, tak nie oznacza, że wzrost ten będzie równomierny na całym globie. Skromnie trzeba tu więc rzec, że kwestia ta wymaga osobnych badań. [Nie ma jednak wątpliwości, że zmiany klimatu – w mniejszym lub większym stopniu – wpływają także na to, jak zima wygląda w Europie. O anomaliach pojawiających się tej zimy przeczytać można m.in. tutaj.]

 

Ze szczegółowymi wynikami analiz kanadyjskich badaczy można zapoznać się tutaj.

Źródła: University od Waterloo, „Journal of Sustainable Tourism”

Zdjęcie: Shutterstock/Photobac

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.