Udostępnij

Kopalnia odkrywkowa pozbawi Czechów wody? Jest zgoda na jej dalszą działalność

24.03.2020

Minister klimatu Michał Kurtyka zezwolił na dalsze działanie kopalni odkrywkowej „Turów”. Złoże znajduje się na trójstyku polskiej, niemieckiej i czeskiej granicy. Decyzję Kurtyki krytykują organizacje ekologiczne.

Koncesja przyznana grupie PGE będzie obowiązywać do 2026 roku. Właściciele kopalni mają w przyszłości nadzieję na jej przedłużenie aż do 2044 roku. Według ich planów w ciągu najbliższych dziesięciu lat kopalnia miałaby wydobywać od 9 do 11,5 milionów ton węgla brunatnego rocznie. Czesi protestowali przeciwko dalszej działalności odkrywki od niemal roku. Obawiają się niedoborów wody pitnej, które według szacunków mogą dotknąć nawet 30 tys. osób. To dlatego, że odkrywka tworzy tak zwany lej depresyjny, a poziom wód gruntowych wokół niej dramatycznie się obniża. Swoje uwagi do inwestycji mają też Niemcy. Kopalnia może negatywnie wpływać na jakość powietrza po ich stronie granicy.

– Należy się liczyć ze wzrostem pozwów zagranicznych wobec PGE pochodzących z sąsiadujących z odkrywką i elektrownią Turów regionów Czech i Niemiec – uważa Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, jednej z polskich organizacji sprzeciwiającej się dalszemu wydobyciu w „Turowie”.

Minister klimatu, zatwierdzając koncesję, zignorował petycję złożoną do Parlamentu Europejskiego, podpisaną przez 13 tys. mieszkańców Polski, Niemiec i Czech. Wzywają oni unijne organy do pilnego zajęcia się sprawą. W połowie lutego swoje zaniepokojenie wyraziła też grupa europarlamentarzystów, którzy w związku z odkrywką wysłali list do Komisarza UE ds. środowiska. Na skargę do Komisji Europejskiej zdecydował się również czeski minister środowiska Richard Brabec oraz hetman przygranicznego kraju libereckiego Martin Puta (odpowiednik marszałka województwa).

Rzeczniczka spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek zapewniała do niedawna, że kopalnia wcale nie poszerzy swojego obszaru. Zacznie jedynie eksploatację w miejscu, które należy do polskiego giganta energetycznego od 1994 roku. Faktyczny obszar, na którym spółka wydobywałaby węgiel, mógłby jednak być większy niż do tej pory. Tego obawiali się nasi południowi sąsiedzi. Jeden z planów zakładał dociągnięcie odkrywki w bliską okolicę czeskiej granicy.

Dziś przedstawiciele Polskiego Grupy Energetycznej twierdzą, że przedłużona koncesja dotyczy mniej niż połowy wyznaczonego 26 lat temu obszaru. Na razie brak jest informacji, jaka jego część będzie w rzeczywistości objęta wydobyciem. W praktyce teren ten wciąż może się powiększyć. Władze grupy zapewniają również, że po czeskiej stronie granicy zagrożone jest jedynie ujęcie wody we wsi Uhelna. Również i ono ma być zachowane po wprowadzeniu „technicznych środków”, nad którymi pracują polscy specjaliści.

– To rażące obchodzenie zasad. Jeśli decyzje te przejdą w Polsce, będą stanowić precedens dla innych państw zależnych od węgla. – komentował dla czeskiego Greenpeace’u Milan Starec, protestujący mieszkaniec Uhelnej. Według niego polskie władze zignorowały głosy sprzeciwu z Czech i Niemiec, pomijając opinie naszych sąsiadów z procesu konsultacji społecznych. Działacze Greenpeace’u będą namawiać rząd w Pradze, by bronił interesu mieszkańców przygranicznych miejscowości w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Zdjęcie: Mark Agnor / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.