Jeszcze do niedawna kopiec Henryka Sienkiewicza na Lubelszczyźnie zatopiony był w wyjątkowo zielonym krajobrazie. Dorodne drzewa, krzewy i dzikie róże otaczały jego bezpośrednie sąsiedztwo. Dziś na ostatnim etapie jest jego rewitalizacja, a mieszkańcy pytają: – co się stało z zielenią?
Mniej więcej w połowie drogi między Lublinem a Warszawą znajduje się obszar nazywany krainą Henryka Sienkiewicza. Ziemia Łukowska to historyczny obszar, który jest rodzinną okolicą polskiego noblisty. W miejscu jego urodzenia – Woli Okrzejskiej starannie wykorzystuje się to historyczne dziedzictwo. Kwitnie turystyka, znajdziemy tu na przykład dedykowane poecie Muzeum.
Lokalnym symbolem jest również kopiec usypany na cześć pisarza. Znajduje się on zaledwie 5 kilometrów od miejsca urodzin autora Trylogii – we wsi Okrzeja. Usypany w latach 1932-1938 jest punktem charakterystycznym okolicy. Ma 15 metrów wysokości a średnica u podstawy wynosi aż 45 metrów. Na szczycie znajduje się pomnik Sienkiewicza. Jeszcze do niedawna kopiec otoczony był zielenią, jednak zmieniło się to po jego rewitalizacji.
Czytaj także: Symbol Krzeszowic nie przetrwał wichury. Drzewo, jako jedno z niewielu po rewitalizacji, dawało cień mieszkańcom
„Dzikie róże tworzyły klimat”
W budżecie powiatu znajdujemy pozycję wartą niemal 4 miliony złotych. Pełna nazwa realizowanego zadania brzmi: „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – etap I podniesienie atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca”. Dokładny koszt to 3 906 231 złotych. Styczniowy komunikat lokalnych władz informuje o pracach zbliżających się ku końcowi. Obecny zakres prac obejmował wykonanie alejek komunikacyjnych i robót w zakresie kształtowania terenów zielonych, w tym dostawę i montaż ławek parkowych i koszy na śmieci oraz odnowienie obelisku. Prace na kopcu dobiegają końca. – czytamy w informacji na stronie Powiatu.
O efekt wspomnianych prac, a w szczególności „robót w zakresie kształtowania terenów zielonych” pytamy lokalnych mieszkańców.
– Nie za bardzo podoba mi się efekt końcowy rewitalizacji Kopca Henryka Sienkiewicza – mówi w rozmowie z redakcją SmogLabu pani Karolina, która przez wiele lat mieszkała w jego pobliżu. – W wolnym czasie chodziłam z siostrami na Kopiec. Te dzikie róże które rosły wzdłuż dojścia do tablicy, tworzyły klimat – ubolewa mieszkanka.
„Rzecz gustu”
O sprawę wyciętych drzew i innej roślinności pytamy w Starostwie Powiatowym w Łukowie. Pracownik wydziału architektury stwierdza, że ocena efektu końcowego to rzecz gustu i prosi o przesłanie pytań na piśmie. Osoba z którą rozmawialiśmy nie znała dokładnej liczby wyciętych drzew. „Myślę, że około kilkunastu” – usłyszeliśmy. Bezskutecznie próbowaliśmy skontaktować się z Janem Szustkiem, Starostą Łukowskim. Również w biurze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, który konsultował z władzami powiatu projekt rewitalizacji, nie zastaliśmy osoby, która mogłaby ten temat dla nas skomentować.
– Te drzewa, które rosły na placu również dawały schron przed upałem. Teraz wygląda to, jak na odludziu – mówi pani Karolina i dodaje: – Mam nadzieję że znajdzie się projektant terenów zielonych, który to tak zaprojektuje, że będzie się chciało przyjeżdżać częściej.
Komentujący na oficjalnej stronie miasta, również krytycznie odnoszą się do efektu końcowego. – Jest zbyt pustynnie – pisze pani Justyna. Z kolei pan Piotr nie przebiera w słowach – Trzeba posadzić rośliny, drzewa a nie takie łyse, każda rewitalizacja w Polsce to wycinka drzew i krzewów co za durna moda? – pyta retorycznie internauta.
– To ma być rewitalizacja? Chyba antyrewitalizacja. Wcześniej aż zachęcało by tam wejść. Może tujami jeszcze osadźcie, wstyd dla projektanta, odbierających i dla was. Walory tego miejsca znacząco spadły – pisze w powiatowych mediach społecznościowych rozgoryczona pani Ada.
A wam jak podoba się aktualny efekt inwestycji? Czy zadanie, które miało na celu „podniesienie atrakcyjności kopca” zostało wykonane?
Znasz przykłady podobnych rewitalizacji? Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl
Czytaj także: Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]
–
Zdjęcie tytułowe: Logi Aer/Starostwo Powiatowe w Łukowie