Udostępnij

Kopiec Henryka Sienkiewicza po rewitalizacji. Efekt? „Rzecz gustu”

10.02.2022

Jeszcze do niedawna kopiec Henryka Sienkiewicza na Lubelszczyźnie zatopiony był w wyjątkowo zielonym krajobrazie. Dorodne drzewa, krzewy i dzikie róże otaczały jego bezpośrednie sąsiedztwo. Dziś na ostatnim etapie jest jego rewitalizacja, a mieszkańcy pytają: – co się stało z zielenią?

Mniej więcej w połowie drogi między Lublinem a Warszawą znajduje się obszar nazywany krainą Henryka Sienkiewicza. Ziemia Łukowska to historyczny obszar, który jest rodzinną okolicą polskiego noblisty. W miejscu jego urodzenia – Woli Okrzejskiej starannie wykorzystuje się to historyczne dziedzictwo. Kwitnie turystyka, znajdziemy tu na przykład dedykowane poecie Muzeum.

Lokalnym symbolem jest również kopiec usypany na cześć pisarza. Znajduje się on zaledwie 5 kilometrów od miejsca urodzin autora Trylogii – we wsi Okrzeja. Usypany w latach 1932-1938 jest punktem charakterystycznym okolicy. Ma 15 metrów wysokości a średnica u podstawy wynosi aż 45 metrów. Na szczycie znajduje się pomnik Sienkiewicza. Jeszcze do niedawna kopiec otoczony był zielenią, jednak zmieniło się to po jego rewitalizacji.

Czytaj także: Symbol Krzeszowic nie przetrwał wichury. Drzewo, jako jedno z niewielu po rewitalizacji, dawało cień mieszkańcom

 class=
Tak prezentowało się otoczenie kopca jeszcze niedawno. Źródło: https://zwiedzajlubelskie.pl/muzeumsienkiewicza

„Dzikie róże tworzyły klimat”

W budżecie powiatu znajdujemy pozycję wartą niemal 4 miliony złotych. Pełna nazwa realizowanego zadania brzmi: „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – etap I podniesienie atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca”. Dokładny koszt to 3 906 231 złotych. Styczniowy komunikat lokalnych władz informuje o pracach zbliżających się ku końcowi. Obecny zakres prac obejmował wykonanie alejek komunikacyjnych i robót w zakresie kształtowania terenów zielonych, w tym dostawę i montaż ławek parkowych i koszy na śmieci oraz odnowienie obelisku. Prace na kopcu dobiegają końca. – czytamy w informacji na stronie Powiatu.

O efekt wspomnianych prac, a w szczególności „robót w zakresie kształtowania terenów zielonych” pytamy lokalnych mieszkańców.

– Nie za bardzo podoba mi się efekt końcowy rewitalizacji Kopca Henryka Sienkiewicza – mówi w rozmowie z redakcją SmogLabu pani Karolina, która przez wiele lat mieszkała w jego pobliżu. – W wolnym czasie chodziłam z siostrami na Kopiec. Te dzikie róże które rosły wzdłuż dojścia do tablicy, tworzyły klimat – ubolewa mieszkanka.

 class=
Natomiast tak prezentuje się kopiec dzisiaj źródło: https://powiatlukowski.pl/

„Rzecz gustu”

O sprawę wyciętych drzew i innej roślinności pytamy w Starostwie Powiatowym w Łukowie. Pracownik wydziału architektury stwierdza, że ocena efektu końcowego to rzecz gustu i prosi o przesłanie pytań na piśmie. Osoba z którą rozmawialiśmy nie znała dokładnej liczby wyciętych drzew. „Myślę, że około kilkunastu” – usłyszeliśmy. Bezskutecznie próbowaliśmy skontaktować się z Janem Szustkiem, Starostą Łukowskim. Również w biurze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, który konsultował z władzami powiatu projekt rewitalizacji, nie zastaliśmy osoby, która mogłaby ten temat dla nas skomentować.

– Te drzewa, które rosły na placu również dawały schron przed upałem. Teraz wygląda to, jak na odludziu – mówi pani Karolina i dodaje: – Mam nadzieję że znajdzie się projektant terenów zielonych, który to tak zaprojektuje, że będzie się chciało przyjeżdżać częściej.

Komentujący na oficjalnej stronie miasta, również krytycznie odnoszą się do efektu końcowego. – Jest zbyt pustynnie – pisze pani Justyna. Z kolei pan Piotr nie przebiera w słowach – Trzeba posadzić rośliny, drzewa a nie takie łyse, każda rewitalizacja w Polsce to wycinka drzew i krzewów co za durna moda? – pyta retorycznie internauta.

– To ma być rewitalizacja? Chyba antyrewitalizacja. Wcześniej aż zachęcało by tam wejść. Może tujami jeszcze osadźcie, wstyd dla projektanta, odbierających i dla was. Walory tego miejsca znacząco spadły – pisze w powiatowych mediach społecznościowych rozgoryczona pani Ada.

A wam jak podoba się aktualny efekt inwestycji? Czy zadanie, które miało na celu „podniesienie atrakcyjności kopca” zostało wykonane?

Znasz przykłady podobnych rewitalizacji? Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl

Czytaj także: Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]

Zdjęcie tytułowe: Logi Aer/Starostwo Powiatowe w Łukowie

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.