Udostępnij

Kopiec Henryka Sienkiewicza po rewitalizacji. Efekt? „Rzecz gustu”

10.02.2022

Jeszcze do niedawna kopiec Henryka Sienkiewicza na Lubelszczyźnie zatopiony był w wyjątkowo zielonym krajobrazie. Dorodne drzewa, krzewy i dzikie róże otaczały jego bezpośrednie sąsiedztwo. Dziś na ostatnim etapie jest jego rewitalizacja, a mieszkańcy pytają: – co się stało z zielenią?

Mniej więcej w połowie drogi między Lublinem a Warszawą znajduje się obszar nazywany krainą Henryka Sienkiewicza. Ziemia Łukowska to historyczny obszar, który jest rodzinną okolicą polskiego noblisty. W miejscu jego urodzenia – Woli Okrzejskiej starannie wykorzystuje się to historyczne dziedzictwo. Kwitnie turystyka, znajdziemy tu na przykład dedykowane poecie Muzeum.

Lokalnym symbolem jest również kopiec usypany na cześć pisarza. Znajduje się on zaledwie 5 kilometrów od miejsca urodzin autora Trylogii – we wsi Okrzeja. Usypany w latach 1932-1938 jest punktem charakterystycznym okolicy. Ma 15 metrów wysokości a średnica u podstawy wynosi aż 45 metrów. Na szczycie znajduje się pomnik Sienkiewicza. Jeszcze do niedawna kopiec otoczony był zielenią, jednak zmieniło się to po jego rewitalizacji.

Czytaj także: Symbol Krzeszowic nie przetrwał wichury. Drzewo, jako jedno z niewielu po rewitalizacji, dawało cień mieszkańcom

 class=
Tak prezentowało się otoczenie kopca jeszcze niedawno. Źródło: https://zwiedzajlubelskie.pl/muzeumsienkiewicza

„Dzikie róże tworzyły klimat”

W budżecie powiatu znajdujemy pozycję wartą niemal 4 miliony złotych. Pełna nazwa realizowanego zadania brzmi: „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – etap I podniesienie atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca”. Dokładny koszt to 3 906 231 złotych. Styczniowy komunikat lokalnych władz informuje o pracach zbliżających się ku końcowi. Obecny zakres prac obejmował wykonanie alejek komunikacyjnych i robót w zakresie kształtowania terenów zielonych, w tym dostawę i montaż ławek parkowych i koszy na śmieci oraz odnowienie obelisku. Prace na kopcu dobiegają końca. – czytamy w informacji na stronie Powiatu.

O efekt wspomnianych prac, a w szczególności „robót w zakresie kształtowania terenów zielonych” pytamy lokalnych mieszkańców.

– Nie za bardzo podoba mi się efekt końcowy rewitalizacji Kopca Henryka Sienkiewicza – mówi w rozmowie z redakcją SmogLabu pani Karolina, która przez wiele lat mieszkała w jego pobliżu. – W wolnym czasie chodziłam z siostrami na Kopiec. Te dzikie róże które rosły wzdłuż dojścia do tablicy, tworzyły klimat – ubolewa mieszkanka.

 class=
Natomiast tak prezentuje się kopiec dzisiaj źródło: https://powiatlukowski.pl/

„Rzecz gustu”

O sprawę wyciętych drzew i innej roślinności pytamy w Starostwie Powiatowym w Łukowie. Pracownik wydziału architektury stwierdza, że ocena efektu końcowego to rzecz gustu i prosi o przesłanie pytań na piśmie. Osoba z którą rozmawialiśmy nie znała dokładnej liczby wyciętych drzew. „Myślę, że około kilkunastu” – usłyszeliśmy. Bezskutecznie próbowaliśmy skontaktować się z Janem Szustkiem, Starostą Łukowskim. Również w biurze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, który konsultował z władzami powiatu projekt rewitalizacji, nie zastaliśmy osoby, która mogłaby ten temat dla nas skomentować.

– Te drzewa, które rosły na placu również dawały schron przed upałem. Teraz wygląda to, jak na odludziu – mówi pani Karolina i dodaje: – Mam nadzieję że znajdzie się projektant terenów zielonych, który to tak zaprojektuje, że będzie się chciało przyjeżdżać częściej.

Komentujący na oficjalnej stronie miasta, również krytycznie odnoszą się do efektu końcowego. – Jest zbyt pustynnie – pisze pani Justyna. Z kolei pan Piotr nie przebiera w słowach – Trzeba posadzić rośliny, drzewa a nie takie łyse, każda rewitalizacja w Polsce to wycinka drzew i krzewów co za durna moda? – pyta retorycznie internauta.

– To ma być rewitalizacja? Chyba antyrewitalizacja. Wcześniej aż zachęcało by tam wejść. Może tujami jeszcze osadźcie, wstyd dla projektanta, odbierających i dla was. Walory tego miejsca znacząco spadły – pisze w powiatowych mediach społecznościowych rozgoryczona pani Ada.

A wam jak podoba się aktualny efekt inwestycji? Czy zadanie, które miało na celu „podniesienie atrakcyjności kopca” zostało wykonane?

Znasz przykłady podobnych rewitalizacji? Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl

Czytaj także: Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]

Zdjęcie tytułowe: Logi Aer/Starostwo Powiatowe w Łukowie

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.