Udostępnij

Koreańczycy pozywają za smog nie tylko swój rząd, ale też sąsiednie Chiny

16.01.2024

’- Nasze ciała cierpią przez nieudolność władz. Krzywda, jaką ponosimy, wynika z  ich bezczynności i braku inicjatywy. Smog ma negatywny wpływ także na moją rodzinę. Mój syn kaszle, ja również kaszlę. Wiem, że to przez zanieczyszczenie powietrza. Dlatego pozywam rządy jako ofiara – powiedział dziennikarzom Choi Yul, przewodniczący Korean Green Foundation, który razem ze swoim prawnikiem Ahn Kyung-jae i pięcioma innymi osobami pozwał rządy Chin i Korei Południowej do sądu w Seulu. Zarzucają im odpowiedzialność za „fizyczne i psychiczne skutki działania smogu”.
To pierwszy w historii przypadek zaskarżenia władz dwóch państw. Również bezprecedensowy, jeśli chodzi o pozew związany ze smogiem.
Jako dowód na szkodliwość działań (a raczej: braku działań) władz dla zdrowia mieszkańców Ahn Kyung-jae przedstawił zaświadczenie ze szpitala, potwierdzające, że cierpi na astmę, która nasila się podczas wysokich stężeń pyłów w powietrzu.
W uzasadnieniu pozywający napisali: „Rząd Chin jest głównym odpowiedzialnym za smog. Nie uznał swoich obowiązków jako członka społeczności międzynarodowej w skutecznym zwalczaniu zanieczyszczeń”. Z kolei władzom Korei Południowej zarzucają, że „nie dbają o zwalczanie przyczyn smogu, mimo że ich obowiązkiem jest dbanie o godność i prawo do szczęścia mieszkańców”.
Specjaliści potwierdzają, że smog w Korei jest spowodowany zarówno krajowym przemysłem, jak i zanieczyszczeniami, które docierają z sąsiednich Chin.
Pozywający dodają, że ostatnie stężenia smogu były „wyższe niż zwykły człowiek może znieść. Nie mówiąc już o osobach starszych czy schorowanych”. Podkreślają również, że w ciągu ostatnich lat powietrze w ich kraju znacznie się pogorszyło, a w niektóre dni ze strony Chin nawiewa żółty, czasami radioaktywny kurz.
Każdy z powodów żąda 3 milionów wonów południowokoreańskich, czyli po ok. 10,5 tysiąca zł. -To tylko symboliczna kwota – mówi Yul. – Naszym głównym celem jest zmuszenie rządów do walki z toksycznym powietrzem.
Fot. dnlspnk/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.