Udostępnij

Koronawirus może przyspieszyć wymieranie gatunków małp

27.03.2020

Naukowcy apelują, by w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa, zadbać także o bezpieczeństwo zagrożonych wyginięciem gatunków małp. Nie jest wykluczone, że nowy wirus – podobnie jak niektóre drobnoustroje, atakujące układ oddechowy człowieka – może przenosić się także na inne ssaki naczelne. A w przypadku niewielkich, zagrożonych populacji, rozprzestrzenienie się koronawirusa może mieć nieodwracalne skutki.

„Koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19, stanowi zagrożenie także dla naszych najbliższych żyjących krewnych, czyli wielkich małp. Jako eksperci w zakresie ochrony i zdrowia tych zwierząt, wzywamy rządy, praktyków ochrony przyrody, badaczy oraz branżę turystyczną do ograniczenia ryzyka, przedostania się wirusa do populacji zagrożonych małp” – napisali naukowcy w liście opublikowanym na łamach czasopisma „Nature„.

Choć nie wiadomo, czy zachorowalność i śmiertelność wśród naczelnych będzie podobna jak w przypadku ludzi, z uwagi na ryzyko zalecają oni ograniczenie kontaktów z populacjami zagrożonych gatunków. Dotyczy to także odwiedzin w ramach projektów badawczych, choć autorzy listu zastrzegają, że nadal muszą być prowadzone działania ochronne, m.in. przed kłusownikami.

Sygnatariuszami dokumentu są dr Fabian Leendertz z berlińskiego Robert Koch Institute i prof. Thomas Gillespie z amerykańskiego Emory University.

„W przypadku gatunków o niskiej liczebności, takich jak orangutan Tapanuli, rozprzestrzenianie się wirusa może potencjalnie zbliżyć je do wymarcia” – powiedział prof. Serge Wich z Liverpool John Moores University, cytowany przez BBC. „Oznacza to [konieczność – przyp. red.] zahamowania turystyki, (…) ograniczenia badań, zachowania ostrożności przy programach reintrodukcji*, a także potencjalnego zatrzymania projektów infrastrukturalnych i wydobywczych przy siedliskach wielkich małp” – podkreśla naukowiec.

Kwestię turystyki podkreśla szczególnie jeden z sygnatariuszy listu, prof. Thomas Gillespie, w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. „Ludzie młodsi, którzy mogą być mniej narażeni na ciężki przebieg choroby, częściej odwiedzają parki narodowe Afryki i Azji, aby zobaczyć wielkie małpy na wolności. (…) Bardzo trudno byłoby monitorować, czy zostali oni zarażeni COVID-19, ponieważ mogą nie mieć oczywistych objawów” – zaznacza badacz.

_

  • reintrodukcja – ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt

Z pełną treścią listu, opublikowanego na łamach „Nature”, można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Nikola972

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.