Udostępnij

Koronawirus może przyspieszyć wymieranie gatunków małp

10.01.2024

Naukowcy apelują, by w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa, zadbać także o bezpieczeństwo zagrożonych wyginięciem gatunków małp. Nie jest wykluczone, że nowy wirus – podobnie jak niektóre drobnoustroje, atakujące układ oddechowy człowieka – może przenosić się także na inne ssaki naczelne. A w przypadku niewielkich, zagrożonych populacji, rozprzestrzenienie się koronawirusa może mieć nieodwracalne skutki.

„Koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19, stanowi zagrożenie także dla naszych najbliższych żyjących krewnych, czyli wielkich małp. Jako eksperci w zakresie ochrony i zdrowia tych zwierząt, wzywamy rządy, praktyków ochrony przyrody, badaczy oraz branżę turystyczną do ograniczenia ryzyka, przedostania się wirusa do populacji zagrożonych małp” – napisali naukowcy w liście opublikowanym na łamach czasopisma „Nature„.

Choć nie wiadomo, czy zachorowalność i śmiertelność wśród naczelnych będzie podobna jak w przypadku ludzi, z uwagi na ryzyko zalecają oni ograniczenie kontaktów z populacjami zagrożonych gatunków. Dotyczy to także odwiedzin w ramach projektów badawczych, choć autorzy listu zastrzegają, że nadal muszą być prowadzone działania ochronne, m.in. przed kłusownikami.

Sygnatariuszami dokumentu są dr Fabian Leendertz z berlińskiego Robert Koch Institute i prof. Thomas Gillespie z amerykańskiego Emory University.

„W przypadku gatunków o niskiej liczebności, takich jak orangutan Tapanuli, rozprzestrzenianie się wirusa może potencjalnie zbliżyć je do wymarcia” – powiedział prof. Serge Wich z Liverpool John Moores University, cytowany przez BBC. „Oznacza to [konieczność – przyp. red.] zahamowania turystyki, (…) ograniczenia badań, zachowania ostrożności przy programach reintrodukcji*, a także potencjalnego zatrzymania projektów infrastrukturalnych i wydobywczych przy siedliskach wielkich małp” – podkreśla naukowiec.

Kwestię turystyki podkreśla szczególnie jeden z sygnatariuszy listu, prof. Thomas Gillespie, w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. „Ludzie młodsi, którzy mogą być mniej narażeni na ciężki przebieg choroby, częściej odwiedzają parki narodowe Afryki i Azji, aby zobaczyć wielkie małpy na wolności. (…) Bardzo trudno byłoby monitorować, czy zostali oni zarażeni COVID-19, ponieważ mogą nie mieć oczywistych objawów” – zaznacza badacz.

_

  • reintrodukcja – ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt

Z pełną treścią listu, opublikowanego na łamach „Nature”, można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Nikola972

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.