Udostępnij

„Koronawirus to próba przed tym, co przyniosą zmiany klimatu”. Jest apel o mądry restart gospodarki

19.05.2020

Apel podpisało kilkadziesiąt osób związanych z organizacjami ekologicznymi, a także przedsiębiorcy, naukowcy i dziennikarze. „Koronawirus to tylko próba generalna przed tym, co mogą przynieść zmiany klimatu” – czytamy w liście „Czas na reSTART”.

Sygnatariusze domagają się rozsądnego rozbudzania gospodarki, który ma prowadzić nie tylko do ochrony miejsc pracy, ale również do ochrony klimatu.

„Wystarczył maleńki patogen, by w krótkim czasie zatrzymać światową gospodarkę. Nie trzeba bujnej wyobraźni, aby przewidzieć, co stanie się z nami, kiedy nieodwracalne zmiany klimatu przyspieszą. Ich przedsmak z niepokojem obserwujemy dziś w całej Polsce, dotkniętej suszą.Od katastrofalnych skutków zmian klimatu nie będzie ucieczki, tak jak dziś nie ma miejsca,w którym można schronić się przed wirusem” – czytamy w liście.

Jak podkreślają autorzy apelu, impulsem do jego napisania był wybuch pandemii. Chcą, żeby list trafił do rządzących i spowodował, że odmrażanie gospodarki będzie prowadzone z głową.

Co to znaczy?

„Budujmy miejsca pracy, firmy, miasta i gospodarkę przyjazne dla człowieka, ale i klimatu. Tworząc programy wsparcia, nie traćmy z oczu środowiska. Wybierajmy rozwiązania i technologie, które są innowacyjne i posłużą nam długie lata” – czytamy w liście. Autorzy proponują też tworzenie miejskich inicjatyw, które będą przyjazne dla środowiska. Domagają się zastosowania postanowień Europejskiego Zielonego Ładu.

Postulują wspieranie lokalnych biznesów, tworzenie miejsc pracy w sektorach, które „mają przyszłość”, inwestowanie w zieleń, walkę ze smogiem, zwiększanie efektywności energetycznej, wykorzystując odnawialne źródła oraz wpieranie rozwoju niskoemisyjnego transportu.

Zaangażowane w apel organizacje przygotowały raporty dotyczące mądrego restartowania gospodarki. Znajdziemy wśród nich opracowania stworzone m.in. przez WWF i Konfederację Lewiatan.

Pod listem podpisali się m.in. reporterzy Katarzyna Boni i Filip Springer, Ilona Jędrasik z ClientEarth, Weronika Michalak z HEAL Polska, Marcin Popkiewicz z Nauki o Klimacie i prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Wśród sygnatariuszy znalazły się także Anna Dworakowska, Magdalena Kozłowska, Ewa Lutomska, Natalia Matyasik z Polskiego Alarmu Smogowego.

Pełną treść można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Jolanta Wojcicka/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.