Udostępnij

Koszalin stawia na panele słoneczne. Zaoszczędzą wodociągi

31.10.2019

Koszalin stawia na fotowoltaikę, a mieszkańcy w przyszłości mogą mniej odczuć podwyżki w rachunkach. Nowa farma paneli słonecznych powstanie na terenie tamtejszej oczyszczalni ścieków.

Władze miasta chcą w ten sposób szukać alternatyw dla drożejącej energii z konwencjonalnych źródeł. Obawiają się drastycznego wzrostu jej cen – w tym roku według Urzędu Miasta może on wynieść nawet 70 procent. Zadanie budowy miasto powierzyło miejskim wodociągom, które w przetargu wyłoniły wykonawcę projektu – polsko-węgierskie konsorcjum zajmujące się energetyką odnawialną. Koszt inwestycji to ponad 4,1 miliona złotych. Bydgoska firma zaangażowana ma już na koncie między innymi podobną instalację w Rudzie Śląskiej i instalację na dachu koszalińskiego Parku Wodnego. Według jej przedstawicieli koszty instalacji paneli znacznie spadły. Budżet zarezerwowany na koszalińską elektrownię starczyłby jeszcze kilka lat temu na instalację o niemal trzykrotnie niższej mocy.

– Nowoczesne zarządzanie to redukowanie kosztów i jednoczesne chronienie środowiska. Taką zasadą kierowało się kierownictwo Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie. – skomentował prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Energia elektryczna z paneli ma pokryć część zapotrzebowania koszalińskich wodociągów. Przedstawiciele MWiK mają nadzieję na znaczne oszczędności. Dzięki fotowoltaice rachunki za elektryczność rocznie mają być niższe nawet o pół miliona złotych. Zakład zamierza zainwestować również w zamknięte zbiorniki fermentacyjne pozwalające na produkcję biogazu. Zapowiadają też dalsze inwestycje w fotowoltaikę, nie tylko na terenie oczyszczalni, ale też przy ujęciach wody. Czy dzięki temu rachunki za wodę będą niższe? Nadzieje studzi rzecznik Urzędu Miasta Robert Grabowski. Według niego jest jednak szansa na zniwelowanie podwyżek, które w czasach drogiej energii elektrycznej wydają się nieuchronne.

– Trudno w tej chwili założyć, że farma pozwoli na odczuwalne  obniżenie rachunków za wodę i ścieki. Polityka państwa w zakresie kształtowania i wzrostu cen energii  nie pozwala zakładać optymistycznie, że dzięki tej inwestycji obniżymy wysokość opłat. Ta inwestycja raczej może przyczynić się jedynie do zniwelowania wysokości podwyżek za prąd w przyszłości. Opłaty za prąd są bowiem w MWIK jedną z ważniejszych pozycji przy kształtowaniu opłat. – podkreśla Grabowski.

W fotowoltaikę inwestują nie tylko samorządy. Coraz częściej jej potencjał dostrzegają państwowi potentaci energetyczni. Największa polska elektrownia słoneczna powstała w Czernikowie pod Toruniem. Zainwestowała w nią Polska Grupa Energetyczna. Panele rozmieszczone na powierzchni prawie ośmiu hektarów mają moc 3,77 megawata. 70 megawatów chce z kolei zainstalować na swoim terenie zarządzający kopalniami odkrywkowymi koncern ZEPAK należący do Zygmunta Solorza-Żaka. W energię ze słońca może również zainwestować Tauron. W tym przypadku mówiło się o 40 MW w okolicach Mysłowic.

Elektrownia w Koszalinie według urzędników zacznie działać w przyszłym roku. Jej budowa ma potrwać do maja.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/lalanta71

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.