„Kraków bez plastiku”: jest uchwała o rezygnacji z jednorazowych sztućców, kubków i plastikowych butelek

10363
1
Podziel się:

Rada Miasta Krakowa przegłosowała w tym tygodniu uchwałę kierunkową, której celem jest rezygnacja z jednorazowego plastiku. Zgodnie z nią wkrótce z Urzędu Miasta Krakowa i jednostek miejskich mają zniknąć między innymi jednorazowe sztućce i kubki, a także plastikowe butelki.

Uchwała kierunkowa wyznacza kierunek działania dla prezydenta miasta. Autorzy uchwały wśród zadań wymienili nie tylko rezygnację z jednorazowego plastiku, ale też między innymi korzystanie z usług cateringowych, w ramach których się go nie wykorzystuje, rezygnację z wykorzystywania plastiku w gadżetach reklamowych miasta oraz przeprowadzenie przeglądu dostawców urzędu i wybór tych, którzy stosują dla swoich produktów opakowania inne niż plasitkowe.

Inicjatorami uchwały byli radni Platformy Obywatelskiej. Poprawki wniósł klub Kraków dla Mieszkańców. A przegłosowano ją jednogłośnie.

Wcześniej w tym miesiącu decyzję o rezygnacji z jednorazowego plastiku podczas finansowanych przez miast imprez podjął Wałbrzych. Podobną inicjatywę zgłosił radny Miasto Jest Nasze na warszawskim Żoliborzu, a w Urzędzie Miasta Krakowa ustawiono automat na plastikowe butelki.

O czym więcej przeczytacie TUTAJ.

Fot. Shutterstock.

 

Podziel się: