Udostępnij

Kraków chce najwyższego priorytetu dla rozwoju komunikacji miejskiej

16.02.2017

Krakowski Alarm Smogowy uruchomił petycję, w której domaga się uznania rozwoju komunikacji miejskiej w Krakowie za zadanie o najwyższym priorytecie.

Autorzy petycji wskazują, że emisje transportowe odpowiadają za ok. 17 proc. wiszących w krakowskim powietrzu pyłów oraz ponad 75 proc. dwutlenku azotu. – Przede wszystkim musimy zlikwidować niską emisję. Ale równolegle powinniśmy rozwijać także transport zbiorowy oraz wspierać wszystkie alternatywne wobec samochodu formy przemieszczanie się po mieście – czytamy w apelu, którego autorzy zwracają uwagę, że rozwój transportu zbiorowego i rowerowego pomoże jakości powietrza.

Powinno to iść w parze z pewnymi ograniczeniami w zakresie wjazdu samochodów do centrum, ponieważ – jak tłumaczą – samymi zachętami nie przekonamy większości mieszkańców do korzystania, z innych niż samochody, środków transportu. – To także głos w toczących się właśnie konsultacjach społecznych, dotyczących zmian w organizacji ruchu w centrum Krakowa. Uważamy, że mogą one być pierwszym krok na drodze do poprawy komunikacji w mieście– mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Autorzy apelu domagają się także maksymalnego wykorzystania rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, rozbudowy sieci rowerowych oraz podjęcia działań, które ograniczą napływ samochodów oraz busów z zewnątrz do miasta Krakowa, a zwłaszcza jego centrum. Dodają, ze na zachwianie priorytetów miasta wskazuje planowana budowa Trasy Łagiewnickiej, która będzie kosztować ponad miliard złotych, ma parametry autostrady i uprzykrzy życie mieszkającym obok niej ludziom.

Piszą także, że pierwszym krokiem konsekwentnej zmiany powinna się stać reorganizacja ruchu w centrum miasta, w sposób, który „nie tylko dają priorytet komunikacji miejskiej, ale pozwolą też na odzyskanie dużej części centrum miasta dla pieszych oraz mieszkańców Starego Miasta, które obecnie jest każdego dnia miejscem docelowym dla tysięcy samochodów.”

Czas to zmienić, deklarują autorzy petycji. – Zapraszamy do składania podpisów wszystkich, którzy zgadzają się z tym, że priorytetem w Krakowie powinien być konsekwentny rozwój komunikacji miejskiej. Od decyzji podjętych teraz, zależy to w jakim mieście będzie żyć przez kolejne lata – mówi Ewa Lutomska.

Podpisy można składać na stronie chceoddychac.pl – TUTAJ.

(Info. prasowe).

Fot. Domena publiczna.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.