Udostępnij

Kraków decyduje. Dziś debata prezydencka o smogu, zieleni i transporcie

25.03.2024

Jaką wizję czystego, zdrowego i zielonego Krakowa mają kandydaci na prezydenta Krakowa? Jakie proponują konkretne rozwiązania na poprawę jakości życia w mieście? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas niezależnej debaty prezydenckiej, która odbędzie się już dziś – 25 marca o godz. 18:00 i będzie transmitowana na stronie debatadlakrakowa.pl. Większość kandydatów potwierdziła swój udział.

Już 7 kwietnia wybory samorządowe w całej Polsce. Dla Krakowa będzie to historyczna chwila, ponieważ obecnie urzędujący prezydent Jacek Majchrowski pełni tę funkcję już od 22 lat. Oznacza to, że wielu uprawnionych do głosowania Krakowian nie pamięta innych rządów w mieście. Zatem nadchodzące wybory mogą być świetną okazją do zmian w stolicy Małopolski.

– Według sondaży, 25 proc. Krakowian nie wie na kogo odda swój głos. Zapewne drugie tyle jest w stanie zmienić swoje zdanie. W Krakowie szykuje się pasjonujący, dwuturowy wyścig, ale zwycięzca może być tylko jeden – mieszkańcy naszego miasta! – mówi Maciej Ryś ze Smogathonu, jednego z organizatorów debaty.

Na kogo głosować? Czyj program wyborczy jest najbliższy potrzebom mieszkańców? Aby poznać odpowiedź na te pytania, Krakowianie organizują niezależną debatę kandydatów na prezydenta pod tytułem „Kraków decyduje: debata prezydencka o smogu, zieleni i transporcie”.

Wydarzenie odbędzie się 25 marca (poniedziałek) o godzinie 18:00 i będzie streamowane online pod linkiem www.debatadlakrakowa.pl.

Debata prezydencka w Krakowie – mieszkańcy organizatorami

– Chcieliśmy, aby mieszkańcy Krakowa tworzyli tę debatę, byli zaangażowani i mieli możliwość realnej weryfikacji poglądów wszystkich kandydatów. W ostatnich tygodniach zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki Krakowa do nadsyłania pytań, które chcieliby zadać kandydatom, a także do śledzenia debaty w internecie – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Głównymi tematami, wokół których będzie kręcić się dyskusja są smog, zieleń i transport. Skąd taki dobór? Pomimo ogromnej poprawy jakości powietrza w mieście w przeciągu ostatniej dekady, możliwej dzięki wdrożeniu uchwały antysmogowej, Kraków wciąż zmaga się z wysokimi stężeniami pyłów czy dwutlenku azotu. Mieszkańcy wciąż narzekają na problemy komunikacyjne, korki i pozostawiającą wiele do życzenia komunikację miejską.

W mieście cały czas brakuje zielonych przestrzeni, a wręcz ich ubywa. Zamiast wyznaczać nowe użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i inne formy ochrony przyrody chroniące ostatnie enklawy zieleni, wprowadza się rozwiązania tymczasowe, jak np. na Klinach, lub nie wyznacza się ich w ogóle, jak w Toniach – zaznaczają organizatorzy.

Kraków decyduje – kto kandyduje na urząd prezydenta?

Debata będzie podzielona na dwie części. Kandydaci zmierzą się z pytaniami z trzech tytułowych kategorii nadesłanymi przez mieszkańców i organizacje miejskie. Będą mieli okazję zadać sobie także pytania wzajemne.

W krakowskich wyborach prezydenckich startuje 9 kandydatów:

  • Konrad Berkowicz – KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
  • Łukasz Gibała – KWW Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców
  • Adam Hareńczyk – KWW Zjednoczeni dla Krakowa
  • Łukasz Kmita – KW Prawo i Sprawiedliwość
  • Rafał Komarewicz – KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga
  • Andrzej Kulig – KWW Andrzeja Kuliga „Ku Przyszłości”
  • Stanisław Mazur – KWW Stanisława Mazura
  • Poseł Aleksander Miszalski – KWW Koalicja Obywatelska
  • Jerzy Muzyk – KWW Samorządny Kraków

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest w tym miejscu.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Kadagan

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.