Udostępnij

Kraków jeszcze poczeka na klaster energii. RMK odesłała projekt uchwały do wnioskodawcy

14.03.2019

W środę na sesji Rady Miasta Krakowa odbyła się dyskusja i głosowanie nad projektem uchwały dotyczącej klastra energii w Krakowie. Projekt uchwały został przygotowany przez klub Kraków dla Mieszkańców, we współpracy z Radosławem Wrońskim – aktywistą miejskim. Ostatecznie, z powodu wątpliwości strony prezydenckiej, projekt został odesłany do wnioskodawcy w celu ich wyjaśnienia.  

O projekcie uchwały informowaliśmy przy okazji jego zgłoszenia pod koniec lutego. Do współpracy między Radosławem Wrońskim a radnymi klubu Kraków dla Mieszkańców doszło po wywiadzie udzielonym nam w listopadzie zeszłego roku. Wspomnianą rozmowę z Radosławem Wrońskim, będącym pomysłodawcą klastra, przeczytać można tutaj.

Przypomnijmy: Za pomysłem klastra energii w Krakowie – zdaniem Wrońskiego –  przemawiają przede wszystkim dwie korzyści. Z jednej strony jest to ochrona Krakowa przed ryzykiem podwyżek cen energii elektrycznej – poprzez postawienie na produkcję energii na miejscu. Z drugiej natomiast chodzi o zmniejszenie negatywnego wpływu miasta na proces zmian klimatycznych – dzięki korzystaniu przede wszystkim z odnawialnych źródeł energii.

Treść uchwały kierunkowej, którą zajmowali się krakowscy radni, nakazywała Prezydentowi Miasta Krakowa zlecenie przygotowania analiz, dotyczących wdrożenia proponowanych rozwiązań na terenie Krakowa. W świetle zgłoszonej w trakcie sesji RMK poprawki, prezydent miałby sześć miesięcy na realizację zapisów uchwały.

Sesja RMK

Projekt, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, procedowano w trakcie sesji Rady Miasta Krakowa, 13 marca 2019. Projekt otrzymał pozytywne rekomendacje Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz Komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego, natomiast negatywną opinię przesłał radzie Prezydent Miasta Krakowa.

„Zależy nam na tym, żebyśmy mieli dostęp do taniego prądu. Po drugie, chcemy prądu czystego. W mieście takim jak Kraków, gdzie smog jest głównym problemem, to jest bardzo ważne. I po trzecie chcemy też, by ten kocioł był takim kotłem innowacji – miejscem, gdzie tworzą się nowe rozwiązania w zakresie odnawialnych źródłem energii, które są potem wdrażane” — powiedział w wystąpieniu Łukasz Gibała, lider klubu Kraków dla Mieszkańców.

O korzyściach (w tym ekonomicznych), które przynieść może realizacja pomysłu klastra energii, mówił w trakcie swojej prezentacji Radosław Wroński. Pozytywnie o projekcie uchwały wypowiadali się także poszczególni radni, a także kilku mieszkańców Krakowa.

Głosem przeciwnych uchwale była natomiast wypowiedź przedstawiciela strony prezydenckiej – Andrzeja Łazęckiego, pełniącego funkcję Zastępcy Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. W imieniu prezydenta zarzucił on procedowanemu dokumentowi m.in. to, że radni przekraczają w nim swoje kompetencję – tym samym ingerując w kompetencje Prezydenta Miasta Krakowa. Z pozostałymi zarzutami  prezydenta można zapoznać się w jego opinii zamieszczonych na stronach BIP – tutaj.

Do zarzutów odniósł się m.in. Łukasz Gibała, argumentując w wystąpieniu, że dokument jest wystarczająco ogólny, wyznaczając jedynie kierunek działań prezydenta, a nie konkretny sposób ich realizacji.

 

Z projektem uchwały zapoznać się można na stronach krakowskiego BIP-u.

Zdjęcie: Shutterstock/Pixelci

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.