Udostępnij

Kraków jeszcze poczeka na klaster energii. RMK odesłała projekt uchwały do wnioskodawcy

14.03.2019

W środę na sesji Rady Miasta Krakowa odbyła się dyskusja i głosowanie nad projektem uchwały dotyczącej klastra energii w Krakowie. Projekt uchwały został przygotowany przez klub Kraków dla Mieszkańców, we współpracy z Radosławem Wrońskim – aktywistą miejskim. Ostatecznie, z powodu wątpliwości strony prezydenckiej, projekt został odesłany do wnioskodawcy w celu ich wyjaśnienia.  

O projekcie uchwały informowaliśmy przy okazji jego zgłoszenia pod koniec lutego. Do współpracy między Radosławem Wrońskim a radnymi klubu Kraków dla Mieszkańców doszło po wywiadzie udzielonym nam w listopadzie zeszłego roku. Wspomnianą rozmowę z Radosławem Wrońskim, będącym pomysłodawcą klastra, przeczytać można tutaj.

Przypomnijmy: Za pomysłem klastra energii w Krakowie – zdaniem Wrońskiego –  przemawiają przede wszystkim dwie korzyści. Z jednej strony jest to ochrona Krakowa przed ryzykiem podwyżek cen energii elektrycznej – poprzez postawienie na produkcję energii na miejscu. Z drugiej natomiast chodzi o zmniejszenie negatywnego wpływu miasta na proces zmian klimatycznych – dzięki korzystaniu przede wszystkim z odnawialnych źródeł energii.

Treść uchwały kierunkowej, którą zajmowali się krakowscy radni, nakazywała Prezydentowi Miasta Krakowa zlecenie przygotowania analiz, dotyczących wdrożenia proponowanych rozwiązań na terenie Krakowa. W świetle zgłoszonej w trakcie sesji RMK poprawki, prezydent miałby sześć miesięcy na realizację zapisów uchwały.

Sesja RMK

Projekt, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, procedowano w trakcie sesji Rady Miasta Krakowa, 13 marca 2019. Projekt otrzymał pozytywne rekomendacje Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz Komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego, natomiast negatywną opinię przesłał radzie Prezydent Miasta Krakowa.

„Zależy nam na tym, żebyśmy mieli dostęp do taniego prądu. Po drugie, chcemy prądu czystego. W mieście takim jak Kraków, gdzie smog jest głównym problemem, to jest bardzo ważne. I po trzecie chcemy też, by ten kocioł był takim kotłem innowacji – miejscem, gdzie tworzą się nowe rozwiązania w zakresie odnawialnych źródłem energii, które są potem wdrażane” — powiedział w wystąpieniu Łukasz Gibała, lider klubu Kraków dla Mieszkańców.

O korzyściach (w tym ekonomicznych), które przynieść może realizacja pomysłu klastra energii, mówił w trakcie swojej prezentacji Radosław Wroński. Pozytywnie o projekcie uchwały wypowiadali się także poszczególni radni, a także kilku mieszkańców Krakowa.

Głosem przeciwnych uchwale była natomiast wypowiedź przedstawiciela strony prezydenckiej – Andrzeja Łazęckiego, pełniącego funkcję Zastępcy Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. W imieniu prezydenta zarzucił on procedowanemu dokumentowi m.in. to, że radni przekraczają w nim swoje kompetencję – tym samym ingerując w kompetencje Prezydenta Miasta Krakowa. Z pozostałymi zarzutami  prezydenta można zapoznać się w jego opinii zamieszczonych na stronach BIP – tutaj.

Do zarzutów odniósł się m.in. Łukasz Gibała, argumentując w wystąpieniu, że dokument jest wystarczająco ogólny, wyznaczając jedynie kierunek działań prezydenta, a nie konkretny sposób ich realizacji.

 

Z projektem uchwały zapoznać się można na stronach krakowskiego BIP-u.

Zdjęcie: Shutterstock/Pixelci

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.