Udostępnij

Kraków: Masz pomysł, jak pomóc w ochronie klimatu? Weź udział w Climathonie 2019

10.09.2019

Zeroemisyjność i mobilność – to tematy wyzwań, z jakimi zmierzą się uczestnicy Climathonu 2019, który po raz czwarty odbędzie się w Krakowie. Podczas tego 24-godzinnego, międzynarodowego wydarzenia, wyłonione zostaną nowe rozwiązania na rzecz ochrony klimatu w mieście. Najlepsze z nich mają szansę na wdrożenie już w ciągu najbliższych dwóch lat.

Climathon 2019 organizowany jest równocześnie w kilkuset miastach na całym świecie. Finał polskiej edycji odbędzie się w Krakowie, 25-26 października, w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tematem jest szeroko pojęta mobilność. Korki, opóźnienia komunikacji miejskiej, utrudnienia dla rowerzystów i pieszych – to tylko część problemów, z jakimi boryka się Kraków i nad którymi mogą się pochylić uczestnicy klimatycznego hackathonu. 

Ruszyła rejestracja dla chętnych

Wziąć udział w Climathonie mogą wszyscy zainteresowani ochroną środowiska, ekologią i racjonalną gospodarką. Dla zwycięzcy przewidziana jest wysoka nagroda pieniężna. Dodatkowo, autorzy najlepszych projektów mają szansę na ich wdrożenie w Krakowie lub Małopolsce. Rejestracja odbywa się pod wskazanym linkiem. Warto zapisać się jak najszybciej, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Dla uczestników Climathonu to okazja, by zdobyć nowe doświadczenie, poznać inspirujących ludzi o podobnych zainteresowaniach, rozwinąć swoją karierę i zrobić coś dobrego dla naszej planety. Wydarzenie kierowane jest do różnych osób: przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, samorządowych i biznesowych, polityków, zaangażowanych mieszkańców, innowatorów, przedsiębiorców, kreatorów i pasjonatów, młodych profesjonalistów oraz studentów. Podczas prac w zespołach warsztatowych uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy doradców, ekspertów oraz mentorów. Obok konkursu planowane są panele dyskusyjne, spotkania i szkolenia.

“Kraków dobrze sobie radzi w kwestii likwidacji niskiej emisji z pieców, więc czas na pochylenie się nad kolejnym źródłem smogu – transportem. Mamy za dużo ruchu samochodowego w mieście, a co za tym idzie, powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki. Potrzebujemy jednak zachęcić mieszkańców do takiej zmiany i tu liczymy na świetne, świeże, ciekawe projekty uczestników Climathonu, które będą później wdrażane w Krakowie, czy Małopolsce” – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro, która współorganizuje wydarzenie.

W zeszłym roku Climathon pod hasłem “Kreatywnie dla klimatu” zwyciężył projekt pod tytułem „Ogrody deszczowe”. Jego autor, Waldemar Boczar, stworzył go pod wpływem doniesień o coraz poważniejszych problemach miast związanych z gospodarką wodną. 

“Pamiętajmy, że sam finał Climathonu to punkt kulminacyjny wydarzenia; w międzyczasie uczestnicy mogą brać udział w warsztatach, spotkaniach, panelach, które ich zainspirują, poszerzą wiedzę. Zapewniamy konfrontację z doświadczonymi aktywistami, przedsiębiorcami, lokalnymi politykami, dzięki czemu projekty mogą przybrać różny charakter: biznesowy, społeczny, samorządowy. Climathon to zatem przestrzeń poznawania nowych, ciekawych ludzi i sprawdzenia samego siebie” – dodaje Mieszkowicz. 

Część programu Deep Demonstrations

Czwarta edycja Climathonu stanowi w tym roku część programu Deep Demonstrations, mającego na celu tworzenie strategii zeroemisyjności. To efekt nawiązanej przez Kraków współpracy z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza tym samym do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu. Projekt jest realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami. Zakłada on 10-letnie partnerstwo, obejmujące wypracowanie strategii, innowacje i pilotaże, a także realizację projektów, programów i polityk, zawierających niezbędne i możliwe ze względu na postęp technologiczny rozwiązania.

 

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.