Udostępnij

Kraków postawił pierwsze kroki na drodze do realizacji projektu „chodnika antysmogowego”

16.01.2024

W maju krakowscy radni zaproponowali, by w mieście przeprowadzić pilotaż rozwiązania, które nazywa się „antysmogowym chodnikiem” lub „zielonym betonem”. Przez radę przeszła nawet uchwała kierunkowa, której efektem ma być powstanie takiego chodnika na Alejach.

Rozwiązanie jest importem z Warszawy, która pilotaż ma już za sobą i zdecydowała się na realizację chodników w kilku miejscach w mieście. Uchwałę przegłosowano dwa miesiące temu, postanowiłem więc sprawdzić, na jakim etapie są prace nad projektem. Okazało się, że zrobiono już pierwsze kroki w kierunku zrealizowania woli radnych. Rozpoczęto – mądrze – od poszukania ekspertów od zielonego betonu na krakowskich uczelniach.

Na pytanie na jakim etapie jest projekt, biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa odpowiedziało tak:

Miasto wystąpiło do krakowskich uczelni, celem nawiązania współpracy w tym zakresie. Chcemy sprawdzić czy uczelnie prowadzą badania, mają ekspertów, czy ewentualnie chciałyby wziąć udział w pilotażowych badaniach związanych z zastosowaniem antysmogowych nawierzchni w Krakowie.”

W Warszawie na antysmogowe chodniki przeznaczono na razie ponad pięć milionów złotych. Zapowiadając projekt powoływano się na dane producenta, który twierdzi, że technologia pozwala redukować około 30 proc. tlenków azotu. Warszawa informowała także, że chodnik najlepiej działa na wysokości 50 centymetrów, ale „działanie betonu jest również znaczne na większej wysokości.” Zalety przedstawiono w prezentacji zatytułowanej „Beton, który walczy ze smogiem”, w której autorzy projektu chwalą się między innymi tym, że stworzyli „zielony punkt na mapie smogowej Warszawy”.

Zielony punkt, który oznaczono hasłami reklamowymi, wygląda tak:

Chodnik Antysmogowy Warszawa
Chodnik Antysmogowy. Fot. Smog Wawerski

Sam skrócony raport z badań – ten w trybie dostępu do informacji publicznej udostępniono autorowi fanpejdża Smog Wawerski – nie napawa aż takim optymizmem. Badania były bowiem prowadzone tylko w jednym miejscu Warszawy, czujniki ustawiono na wysokości 50 centymetrów – nie wiadomo więc skąd przekonanie o ich skuteczności wyżej – i nie poinformowano w jakich dokładnie punktach się znajdowały. Porównano też wyniki z czujników ustawionych w niesprecyzowanej odległości od siebie, a z różnic wyciągnięto później wniosek o dużej wartości zastosowanego betonu. Te zastrzeżenia, a jest ich więcej, nie pozwalają stwierdzić, że beton jest na pewno nieskuteczny. Powodują jednak, że można mieć wątpliwości co do tego, jak skuteczny jest. I każą zadać pytanie, czy zrobiono dość, by móc podjąć decyzję o wydaniu pokaźnej sumy pieniędzy. Tym bardziej, że – co jasno zaznaczono w odpowiedzi udzielonej autorowi Smoga Wawerskiego – podjęto ją w oparciu o dane zawarte w tej publikacji.

W której, kiedy chodzi o uzasadnienie tego, że mierzono na poziomie 50 centymetrów napisano na przykład tak.

Chodnik Antysmogowy

Kraków dopytany o terminy i szacowany budżet – ale też to, czy z tego, że podjęto pierwsze kroki, wynika, że chodnik na pewno będzie – odpowiedział, że jest na to za wcześnie i o szczegóły trzeba pytać we wrześniu. Tak też zrobię i informować o postępach realizacji projektu będziemy aż do jego szczęśliwego zakończenia. W tym najprawdopodobniej stary chodnik zostanie skuty, by w jego miejsce, w imię ekologii, wylać nowy, „zielony” beton, który po zajęciu powierzchni boiska piłkarskiego zneutralizuje ilość tlenków azotu równą temu, co emituje 20 samochodów osobowych.

O chodnikach antysmogowych przeczytasz także w tekście „W Warszawie ze smogiem miał walczyć chodnik. Ale czy da sobie radę?

Fot. Smog Wawerski.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.