Udostępnij

Kraków wrócił na chwilę do niechlubnego rankingu. Kiedyś zdarzało się to stale

09.03.2022

Od samego rana 9 marca stolica Małopolski pięła się w górę rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Świata. Smog nie odpuszczał. W dobrze znanym zestawieniu Kraków wyprzedzał wiele chińskich i indyjskich miast. Choć sytuacja ustabilizowała się popołudniu to punktualnie o 12 Kraków plasował się na trzecim miejscu.

Choć taka sytuacja jest w Krakowie coraz rzadsza, to smogowe powietrze nadal drażni gardła wielu krakowian. Tak było choćby w środę 9 marca, kiedy gęsta czapa spowiła stolicę Małopolski. Przyczyna jest prosta.

Mimo, że kartki kalendarza wskazują zaledwie kilkanaście dni do wyczekiwanej astronomicznej wiosny, to w nocy temperatury spadły do zera stopni. Lokalnie występowały nawet przymrozki, a to uruchomiło tysiące kopciuchów w całej Małopolsce. Rykoszetem, jak zwykle, oberwał Kraków, który w rankingu znalazł się w towarzystwie miast takich jak Pekin, Mumbai, Bangkok czy pakistańskie Karaczi. Smog znów był odczuwalny.

Czytaj także: Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

 class=
Zestawienie World Air Quality, 09.03.2022, https://www.iqair.com/

Kraków: smog dużo mniejszy

Nie oznacza to jednak, że wysiłki mieszkańców Krakowa poszły na marne. Jak dowodzą naukowe analizy, uchwała antysmogowa dla Krakowa przynosi efekty.

Aby udowodnić jej skuteczność akademicy z krakowskiej AGH porównali wskaźniki spadków poziomu zanieczyszczenia dla Krakowa oraz dla całego województwa z wyłączeniem Krakowa. Porównano sezony grzewcze w latach 2012 i 2013 z danymi za lata 2019 i 2020. W Krakowie średnie stężenie pyłu PM10 zmalało o 45,42 % podczas, gdy w całej Małopolsce jedynie o niecałe 29%.

Jeszcze lepsze wyniki odnotowano w przypadku rakotwórczego benzo(a)pirenu. W analizie porównawczej Kraków zanotował spadek rzędu niemal 43%, podczas gdy cała Małopolska z wyłączeniem stołecznego miasta zanotowała wzrost śmiercionośnego stężenia o 14%. Również liczba dni z przekroczonymi normami wyraźnie w Krakowie spadała wraz z systematyczną wymianą kopciuchów, co widać na poniższej grafice.

 class=

„Likwidacja kopciuchów w obwarzanku kuleje”

Po ciężkiej nocy i trującym poranku szybko przyszło przewietrzenie i cała Małopolska włącznie z Krakowem odetchnęła z ulgą. Jednak, aby takie sytuacje się nie powtarzały trzeba systematycznego wsparcia i wymiany kopciuchów w krakowskim obwarzanku. – Wiemy, że Kraków poradził sobie z wymianą kopciuchów, od 2013 roku wymieniono około 40 tysięcy kotłów – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

– Proces likwidacji kopciuchów w obwarzanku jednak kuleje. Liczby nie są dla nas zadawalające. Widać, że choć Kraków wyczyścił swoje powietrze, wciąż jest skazany na zanieczyszczenie spływające z okolicznych miejscowości. Dla Krakowa jest kluczowym, aby wymiana kotłów w obwarzanku była równie sprawna jak w samym mieście.

Na koniec przypomnijmy, że tytułowy ranking to narzędzie bardzo pomocne lecz poglądowe, choćby dlatego, że pokazuje jedynie wybrane, największe miasta z całego świata. Chociaż smog z okolicznych miejscowości wciąż nawiedza Kraków, jest to coraz rzadszy widok.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/fotohuta

 class=
Stan powietrza w Krakowie, 17:00, 9.03.2022. Źródło: airly.org

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.