Udostępnij

Kraków wrócił na chwilę do niechlubnego rankingu. Kiedyś zdarzało się to stale

28.01.2024

Od samego rana 9 marca stolica Małopolski pięła się w górę rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Świata. Smog nie odpuszczał. W dobrze znanym zestawieniu Kraków wyprzedzał wiele chińskich i indyjskich miast. Choć sytuacja ustabilizowała się popołudniu to punktualnie o 12 Kraków plasował się na trzecim miejscu.

Choć taka sytuacja jest w Krakowie coraz rzadsza, to smogowe powietrze nadal drażni gardła wielu krakowian. Tak było choćby w środę 9 marca, kiedy gęsta czapa spowiła stolicę Małopolski. Przyczyna jest prosta.

Mimo, że kartki kalendarza wskazują zaledwie kilkanaście dni do wyczekiwanej astronomicznej wiosny, to w nocy temperatury spadły do zera stopni. Lokalnie występowały nawet przymrozki, a to uruchomiło tysiące kopciuchów w całej Małopolsce. Rykoszetem, jak zwykle, oberwał Kraków, który w rankingu znalazł się w towarzystwie miast takich jak Pekin, Mumbai, Bangkok czy pakistańskie Karaczi. Smog znów był odczuwalny.

Czytaj także: Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

 class=
Zestawienie World Air Quality, 09.03.2022, https://www.iqair.com/

Kraków: smog dużo mniejszy

Nie oznacza to jednak, że wysiłki mieszkańców Krakowa poszły na marne. Jak dowodzą naukowe analizy, uchwała antysmogowa dla Krakowa przynosi efekty.

Aby udowodnić jej skuteczność akademicy z krakowskiej AGH porównali wskaźniki spadków poziomu zanieczyszczenia dla Krakowa oraz dla całego województwa z wyłączeniem Krakowa. Porównano sezony grzewcze w latach 2012 i 2013 z danymi za lata 2019 i 2020. W Krakowie średnie stężenie pyłu PM10 zmalało o 45,42 % podczas, gdy w całej Małopolsce jedynie o niecałe 29%.

Jeszcze lepsze wyniki odnotowano w przypadku rakotwórczego benzo(a)pirenu. W analizie porównawczej Kraków zanotował spadek rzędu niemal 43%, podczas gdy cała Małopolska z wyłączeniem stołecznego miasta zanotowała wzrost śmiercionośnego stężenia o 14%. Również liczba dni z przekroczonymi normami wyraźnie w Krakowie spadała wraz z systematyczną wymianą kopciuchów, co widać na poniższej grafice.

 class=

„Likwidacja kopciuchów w obwarzanku kuleje”

Po ciężkiej nocy i trującym poranku szybko przyszło przewietrzenie i cała Małopolska włącznie z Krakowem odetchnęła z ulgą. Jednak, aby takie sytuacje się nie powtarzały trzeba systematycznego wsparcia i wymiany kopciuchów w krakowskim obwarzanku. – Wiemy, że Kraków poradził sobie z wymianą kopciuchów, od 2013 roku wymieniono około 40 tysięcy kotłów – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

– Proces likwidacji kopciuchów w obwarzanku jednak kuleje. Liczby nie są dla nas zadawalające. Widać, że choć Kraków wyczyścił swoje powietrze, wciąż jest skazany na zanieczyszczenie spływające z okolicznych miejscowości. Dla Krakowa jest kluczowym, aby wymiana kotłów w obwarzanku była równie sprawna jak w samym mieście.

Na koniec przypomnijmy, że tytułowy ranking to narzędzie bardzo pomocne lecz poglądowe, choćby dlatego, że pokazuje jedynie wybrane, największe miasta z całego świata. Chociaż smog z okolicznych miejscowości wciąż nawiedza Kraków, jest to coraz rzadszy widok.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/fotohuta

 class=
Stan powietrza w Krakowie, 17:00, 9.03.2022. Źródło: airly.org

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.