Udostępnij

Kraków za 100 tys. złotych planuje kupić urządzenie, które nie zneutralizuje pyłu nawet z jednego pieca węglowego

13.02.2017

W ubiegły poniedziałek Kraków ogłosił, że w walce ze smogiem sięgnie po zieleń i za 25 tys. euro (+ 2,5 tys. euro kosztów rocznej obsługi) planuje kupić mech, który – to cytat z Krakow.pl – „pożre smog”.

Chodziło o zakup tzw. The City Tree, urządzenia, które wygrało tegoroczny Smogathon (Więcej TUTAJ).

The City Tree to produkt drezneńskiej firmy Green City Solutions będący w istocie czterometrową ścianą z mchu, wewnątrz której specjalny system dba o to, by rośliny miały się jak najlepiej. A te w zamian mają poprawiać miejskie powietrze, dać się ustawiać tam, gdzie drzewa się nie mieszczą lub zostały już wycięte i na przykład z gazami cieplarnianymi radzić sobie lepiej od nich. Rzecz wygląda więc bardzo interesująco.

I jest bardzo interesująca. Jednak w danych przekazanych przez urząd miasta, kiedy ten chwalił się zakupem, zabrakło jednej, kluczowej jak mi się wydało informacji. Informacji o tym, ile krakowskiego smogu pożre zakupiony mech. A w szczególności ile pożre pyłów zawieszonych, bo z tymi mamy w Krakowie największy problem.

Komunikat prasowy UMK dotyczący „ściany mchu”.

Zapytałem więc o to w Zarząd Zieleni Miejskiej, który firmował zakup zainicjowany – jak donosi sam ZZM – przez doradcę ds. jakości krakowskiego powietrza Witolda Śmiałka i u drezneńskiego producenta.

Dobra wiadomość jest taka, że z obu miejsc dostałem identyczną odpowiedź.

Zła taka, że zgodnie z obydwoma odpowiedziami ściana z mchu „pożera” 12,2 kilograma pyłów rocznie.

 width=

Dlaczego to zła wiadomość?

Dlatego, że jeden niedocieplony dom wyposażony w węglowego „kopciucha” emituje rocznie do atmosfery około 60 kilogramów pyłów*.

A kiedy w ubiegłym roku media donosiły o „zdarzeń awaryjnych” w nowohuckim kombinacie, to podawały też ilość pyłów, które dostały się wtedy do atmosfery. Miało ich być blisko 5000 kilogramów.

Czyli jedna ściana nie neutralizuje emisji nawet z jednego domu. A gdyby próbować z pomocą mchu zneutralizować wspomniane awarie w kombinacie, to potrzebowalibyśmy ponad 400 takich ścian.

Co kosztowałoby ponad 40 mln złotych.

Ale żeby nie było. The Green City Tree bez wątpienia ma jakieś zalety. Jednak reklamowanie go jako rozwiązania, które „pożre smog” w Krakowie zakrawa na żart, który wywołuje u mnie poczucie, że jestem przez kogoś traktowany jak idiota. Wolałbym usłyszeć wprost, że kupujemy fajną zabawkę, która ma kilka dobrych funkcji, ale smogu nie zje.

Nie ta skala problemu. I nie takie rozwiązanie.

* Dane za „Zrównoważone miasta. Życie w zdrowej atmosferze.”, Raport UN Global Compact, 2016, tekst Andrzej Guła, Łukasz Pytliński „Niska emisja – Palący problem niskich domów”.

Ilustracja: materiały prasowe Green City Solutions.

[W artykule dokonano zmiany: Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf poinformował, że krakowski ZZM nie podjął jeszcze decyzji o zakupie. Ogłoszono jedynie plan dokonania zakupu, który zostanie poddany analizie i ocenie.]

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.