Kraków zasadzi 25 tys. drzew, by uczcić Nobla dla Olgi Tokarczuk. “Posadzimy las, który nazwiemy… Prawiek”

9869
5
Podziel się:

We Wrocławiu przez cały weekend książki Olgi Tokarczuk, będą zastępować bilety komunikacji miejskiej. Kraków także postanowił poszukać ciekawego sposobu, by uczcić Nagrodę Nobla dla polskiej autorki i zdecydował się posadzić 25 tys. drzew.

Te mają stworzyć “las Prawiek”.

– Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – mówi, cytowany przez oficjalną stronę urzędu, Jacek Majchrowski. – By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy… Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – dodaje prezydent.

Las powstanie przy ul. Dymarek, która znajduje się na obrzeżach Nowej Huty.

Jak informuje strona Urzędu Miasta Krakowa zalesione ma zostać zalesionych około 5 hektarów gruntów, na których przybędzie 25 000 sztuk sadzonek dębów szypułkowych, lip drobnolistnych oraz buków zwyczajnych.

Wypada chyba tylko dodać, że pomysły polskich miast na upamiętnienie sukcesu Olgi Tokarczuk idą w bardzo fajną stronę. 10 lat temu co najwyżej wybetonowano by z tej okazji kilka placów. I niech ktoś powie, że nic nie zmienia się na lepsze.

Fot. Shutterstock.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
kondrat_pObserwatorzenkrakowjestpojebanyMiro Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miro
Gość
Miro

Super 🙂

krakowjestpojebany
Gość
krakowjestpojebany

nic wam w tym kurwidole nie wyrosnie najgorsza dziura swiata

zen
Gość
zen

Z tego PIS wytnie 30 000….

Obserwator
Gość
Obserwator

zen prawdopodobnie mieszkasz w jakimś blokowisku i nigdy nie miałeś potrzeby wycięcia drzewa na swojej ziemi. Nienormalne jest że aby wyciąć swoje drzewo, na swojej działce, trzeba iść do jakiegoś urzędasa i płaszczyć się o pozwolenie na wycięcie swego. A gdzie konstytucja i prawo do własności ???. Cały ten kraj to jeden wielki bantustan, żadna wolność tylko niewola i ogłupianie ludzi. W tym bantustanie zakłady produkujące z drewna komponenty dla budownictwa, przemysłu meblarskiego itp. (90% firmy zagraniczne) tną nasze lasy jak włosy u fryzjera i żaden ekolog nie wydrze mordy na ulicy pod sejmem lub urzędem. Przez moment Polacy mieli… Czytaj więcej »

kondrat_p
Gość

Wspaniała inicjatywa. Lasek z pewnością odegra swoją rolę. Zieleni nigdy za wiele.