Udostępnij

Krakowianka w związku z pożarami składowisk odpadów złożyła skargę do Komisji Europejskiej

25.07.2018

Mieszkanka Krakowa, która chce pozostać anonimowa, po informacjach o kolejnych pożarach składowisk odpadów, postanowiła złożyć skargę do Komisji Europejskiej. „Wkurzyłam się na kolejny pożar wysypiska. Założyłam, że zostało złamane moje konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia”, napisała do nas informując o tym, że jej zdaniem miarka się przebrała.

Autorka skargi podkreśla, że nie jest prawnikiem, złożyła ją spontanicznie i być może dałoby się zrobić to lepiej. A także, że ma nadzieję, że może zainspiruje kogoś do podjęcia podobnych działań i być może ten ktoś zrobi to lepiej.

Nam się jednak jej treść podoba bardzo. Właśnie dlatego, że jest szczera i spontaniczna.

Oto fragment skargi:

Od ubiegłego roku w różnych miejscach w Polsce wybuchają pożary składowisk odpadów, często bardzo niebezpiecznych. Do tej pory w Polsce spaliło się kilkadziesiąt składowisk. Składowiska odpadów są podpalane (chociaż jeszcze nie udowodniono nikomu winy). Jako obywatelka Polski każdego dnia obawiam się o swoje zdrowie, nie tylko dlatego że boję się czy ktoś nie podpali znowu wysypiska i będziemy wdychać niebezpieczne opary, ale także dlatego, że nie wiem i nie mam takiej pewności, czy nie spożywam owoców, warzyw, mięsa z terenów pogorzelisk, które nie nadają się do konsumpcji. Niestety nikt tego nie sprawdza, nikt nie ogłasza z tego powodu klęski na danym terenie. Nikt się nie przejmuje tym, że ludzie będą jeść zatruty towar. Jestem przerażona, bo każdego dnia jestem narażona na uszczerbek na zdrowiu.”

Powołała się na przepis mówiący, że: Przy określaniu i realizowaniu wszystkich polityk i działań Unii zapewnia się wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego.”

Skargę złożyła z pomocą formularza, który można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej – TUTAJ.

Fot. Pożar składowiska odpadów w Skawinie. Zdjęcie nadesłane.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.