Zero-waste w Krakowie. Przywieź stare meble, a MPO da im nowe życie

1495
0
Podziel się:
krakowska meblarnia

Krakowska Meblarnia to nowy projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w stolicy Małopolski. Do specjalnego punktu przy ulicy Nowohuckiej 1 można przywozić stare meble, a pracownicy MPO będą je odnawiać.

Krakowska Meblarnia, bo tak się nazywa nowa usługa, ruszyła 10 czerwca. Specjalny punkt, do którego można oddawać meble, stanął przy ulicy Nowohuckiej, zaraz obok lamusowni.

Czytaj także: Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

Można przywozić tam szafki, łóżka, kanapy, stoły i stoliki, których już nie chcemy, nie potrzebujemy albo nie wiemy, jak je odświeżyć. Pracownicy MPO będą oceniać, czy mebel nadaje się do renowacji. Jeśli tak, trafi w ręce stolarzy, którzy dadzą mu nowe życie.

„Wymienimy zawias, okleinę, wyczyścimy czy pomalujemy. A jeżeli trafiłyby się meble antyczne, to spróbowalibyśmy podjąć się renowacji” – zapewnia Jan Czech, stolarz Krakowskiej Meblarni w rozmowie z lokalnym radiem Eska. 

„W ten sposób możemy postępować zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, czyli w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów. I ponownie użyć naprawionego przedmiotu bez konieczności użycia materiałów pierwotnych do wyrobu nowego produktu” – czytamy w oświadczeniu krakowskiego MPO.

Meble, które odnowi Krakowska Meblarnia, będzie można wylicytować na aukcjach internetowych. Dochody z tych licytacji zostaną przeznaczone na projekty edukacyjne, które prowadzi MPO.

Zdjęcie: MPO Kraków

Podziel się: